50 Milyon Doz Aşı Yapıldı

| Leave a Comment

Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı kapsamında 50 milyon doz aşı uygulandı. Aşı programı hızla sürerken, üçüncü aşı olacak mı tartışmaları başladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşılama programının başarıyla sürdüğünü belirtirken, “Bilmenizi isterim ki zor günlerde büyük işlerin üstesinden birlikte geldik. Birlikte sabrettik, birlikte mücadele ettik ve zafere birlikte yürüyoruz. Salgına son darbeyi vuracak olan, aşı […]

Read more »

Doğum Yapmamak Meme Kanseri Riskini Artırıyor !

/ | Leave a Comment

Amerika’da her 8 kadından 1’i, Türkiye’de ise her 12 kadından 1’i meme kanserine yakalanıyor. Hiç doğum yapmamak ya da geç doğum yapmak meme kanseri için risk oluştururken; tiroid ile ilgili rahatsızlığı bulunan kadınlarda meme kanseri görülme oranı daha yüksek olabiliyor.  Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Levent Balcı, meme kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Read more »

Aile Hekimleri Uyardı, “Bu Aşılama Politikası Nedeniyle Yeni Pik Yaşamayalım”

| Leave a Comment

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın yanlış aşılama politikalarının nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) bulaş noktası haline getirebileceği uyarısında bulunarak, “Bu durum vaka sayılarının 5000 seviyelerinde seyrettiği şu dönemde bu yeni bir pike davetiye çıkarmaktadır” denildi.

Read more »

Sağlıkçıların Atama İsyanı !

| Leave a Comment

Sağlık emekçileri, atanamayan genç sağlıkçıların taleplerini Ulus’ta yaptıkları basın açıklamasında dile getirdi.

Read more »

112 Ekibine Saldırı !

/ | Leave a Comment

İzmir’in Bornova ilçesinde vakaya giden 112 sağlık ekibi, hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı.

Read more »

Pandemi Bültenlerinin İlki, “Salgında Önlenebilir Ölümler” Başlığıyla Gerçekleşti

/ | Leave a Comment

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) her çarşamba düzenli olarak gerçekleştireceği Pandemi Bültenlerinin ilki “Salgında Önlenebilir Ölümler” çevrimiçi olarak düzenlendi.

Read more »

Kediden Sahibine COVID-19 Bulaştı!

| Leave a Comment

Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’de ilk kez, sahibinden evcil bir kediye SARS-CoV-2’nin İngiliz varyantının bulaştığını ortaya koydu. Bilim insanları kedi ile temas eden insanları takip ediyor.

Read more »

Nüfusun yüzde 17.3’üne ulaştı

| Leave a Comment

Covid-19 aşısının birinci dozunun yapıldığı kişi sayısı 14 milyon 582 bin 571’e ulaştı. Bunun toplam nüfusa oranı yüzde 17,3. (Harita: Sağlı Bakanlığı)

Read more »

Koca : “Bayramı Bayram Gibi Yaşamak İstiyoruz”

| Leave a Comment

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bu sürecin sonunda vaka saylarının çok azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

Read more »

Normalleşmek Kolay Olmayacak – Araştırma

| Leave a Comment

Pandeminin bitmesini bekleyen pek çok insan spor etkinliklerine, konserlere katılmayı ve restoranlarda yemek yemeyi tekrar dört gözle beklerken, bir kısmı ise normale dönmek konusunda tedirginlik yaşıyor. Uzmanlar, toplu travmalardan sonra geçişlerin zor olduğunu söylüyor.

Read more »

Bakan Koca yerli aşı açıklaması

/ | Leave a Comment

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında videolar paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı için konuştu.

Read more »

Bakan Koca, “Sözlerim Yanlış Anlaşıldı !”

| Leave a Comment

Geçtiğimiz günlerde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Vakaların artmasından hepimiz sorumluyuz, 84 milyon” sözlerine Twitter kullanıcıları, #SorumlusuBizDeğiliz diyerek yanıt vermişti. Bakan Koca yanlış anlaşılmayı önlemek amacıyla bir açıklama yaptı.

Read more »

DSÖ Uyardı, Sahte aşıya dikkat!

| Leave a Comment

ABD ilaç şirketi Pfizer, Meksika ve Polonya’da korona virüs aşısının sahte versiyonlarını belirlediğini söyledi. Dozlar iki ülkedeki yetkililer tarafından ele geçirildi ve sahte olduğu testlerle doğrulandı.

Read more »

Şimdi de Hindistan mutasyonu ortaya çıktı!

| Leave a Comment

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dünyada yeni bir mutasyonun da ortaya çıktığını açıkladı.

Read more »

DSÖ, Afrika’da Yardımlarına Devam Ediyor

| Leave a Comment

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Liberya’da COVID-19 ve Ebola’yı test etmek için hayat kurtaran ilaçlar ve laboratuvar malzemeleri bağışladı. Gambiya’ya ise, salgınla mücadeleye yardımcı olmak için temel tıbbi malzemeler, temel ilaçlar, test kitleri, hasta monitörleri ve kişisel koruyucu ekipman bağışladı.

Read more »

TTB, Pandemi Çalışma Grubu Kurdu

/ | Leave a Comment

COVID-19 pandemisinin başlangıcından itibaren İzleme Kurulu ile gelişmeleri takip eden Türk Tabipler Birliği(TTB), Pandemi Çalışma Grubu kurdu.

Read more »

Çocuklar için korkutucu uyarı

/ | Leave a Comment

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Dağlı, Covid-19 pandemisi yönetiminde toplumsal hareketliliğin durdurulmadığı koşullarda mutasyon gösteren virüslerin çocukları hasta etmeye devam edeceği uyarısında bulundu.

Read more »

Vaka sayısı 60 bini geçti

| Leave a Comment

Türkiye, kademeli normalleşme sürecine 9 bin 891 yeni vaka sayısıyla girmişti. Aradan geçen 1.5 ayda vaka sayısı 60 bini aştı ve dört gündür de üst üste 60 binin üzerinde.

Read more »

DTÖ’de adil aşı açıklaması

/ | Leave a Comment

Dünya Ticaret Örgütü COVID-19 aşılarının üretimini artırmak ve bunları daha yaygın ve adil bir şekilde paylaşmak için ülkeler ve ilaç üreticileri için bir dizi eylem planı düzenledi.

Read more »

Muhittin Yener hayatını kaybetti

| Leave a Comment

Suruç Lisesi başta olmak üzere bir çok okulda öğretmen olarak gören yapan eğitimci Muhittin Yener’ın hayatını kaybetti.   29 Mart tarihinde koronavirüs 1. Doz aşısı olan Yener’in bir süredir hastanede tedavi altında olduğu ve bugün Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybettiği öğrenildi.   Öğretmen Yener’in naaşının bugün Suruç ilçesi Ziyaret köyü aile mezarlığında defnedilecek.    

Read more »

Kronik Hasta Sağlıkçılara idari İzin yok

| Leave a Comment

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yeni yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde tüm kamuda kronik hastalığı olanlar ve 10 yaş altı çocuğu olanlar idari izinli sayılırken, MİT ve sağlık çalışanlarına böyle bir hakkın verilmemesine tepki gösterdi.

Read more »

“Aşılar Çöpe Gidiyor’ mu? Bakan açıkladı

| Leave a Comment

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından aşı kullanımı hakkında bir açıklama yaptı.

Read more »

4 dakikada bir kişi

| Leave a Comment

”Korona depreminde günlük kayıplar 300’e yaklaştı. Bugün her 4 dakikada bir canı yitirdik. Bugüne kadar 35 bin 31 kişi hayatını kaybetti. (Harita: Sağlık Bakanlığı)

Read more »

Karaciğer nakli ile hayata tutundu

| Leave a Comment

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşayan ve yaklaşık 2 yıl önce karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Kadir Erdoğan rahatsızlığının artması üzerine Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesine başvurdu. Acilen karaciğer nakli yapılması gerektiği tespit edilen Erdoğan’ın nakli için beklemeye başlanırken durumu ağırlaşınca harekete geçildi. Hastanın aile bireylerinden de uygun doku bulunamayınca hastaya bir süre önce Adıyaman’da hayatını kaybeden ve organları […]

Read more »