TCMB’ye Boğaziçili yönetim

TCMB başkan yardımcıları değişti
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcıları görevden alındı, yeni isimler atandı. 

Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, TCMB Başkan Yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Atama kararı kapsamında TCMB Başkan Yardımcılıklarına Doç. Dr. Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan getirildi.

Üst yönetim Boğaziçi mezunlarından oluştu

Bu atamalarla birlikte TCMB’nün üst yönetimi Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluştu. 

6 Haziran 2023 tarihinde TCMB Merkez Bankası Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan da Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu. 

Yeni başkan yardımcıları hakkındaki bilgiler şöyle:

Doç. Dr. Osman Cevdet Akçay

1961 yılında Trabzon’da doğdu. 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Eğitim hayatına ABD’de devam ederek New York City University Graduate School and University Center’da yüksek lisans ve doktora derecelerini elde etti. 

Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi Bankası’nda baş ekonomist olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Ekonomik Araştırmalar Bölümü’nün başında bulundu.

Osman Cevdet Akçay’ın araştırma ve yayınları döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri, dezenflasyon olup bu konulardaki çalışmaları ağırlıklı olarak Türkiye özeline yöneliktir.

Yurt içi ve yurt dışı yatırımcılara ekonomi üzerinde danışmanlık yapan Akçay, öğrencilik yıllarında profesyonel olarak Beşiktaş takımında iki yıl basketbol oynadı. 

Prof. Dr. Hatice Karahan

1978 yılında İstanbul’da doğdu. 

1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. 2001 yılında aynı üniversitede iktisat yüksek lisans derecesi aldı. 

2006 senesinde Syracuse Üniversitesi’nde ekonomi doktorasını tamamlayan Karahan, aynı üniversite bünyesindeki Center for Policy Research’e araştırmalar yürüttü. Türkiye’ye döndükten sonra değişik üniversitelerde ders vermenin yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) danışmanlık olarak görev aldı. Karahan ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi iş dünyası kuruluşlarına danışmanlık yaptı. 

2015 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü başkanlığını üstlendi. 2020 yılında profesör oldu. 

Karahan Temmuz 2017’de Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atandı.

Dr. Fatih Karahan 

Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdi.  

Pennsylvania Üniversitesi’nden ekonomi bölümünden mezun du ve Columbia Üniversitesi’nde doktora yaptı. Fatih Karahan, yaklaşık on yıl ABD’nin 12 merkez bankasından biri olan New York Merkez Bankası’nda (Federal Reserve Bank of New York) görev yaptı. Kurumun Para Politikası Araştırma Birimi bünyesindeki İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmalarında takım liderliği ve ekonomik araştırma danışmanlığı birimlerinde çalıştı. 

Karahan son olarak 2022 Kasım ayından bu yana dünyaca e-ticaret şirketi olan Amazon’un Baş Ekonomisti görevindeydi. Liberty Street Economics’e kısa analizlerle katkıda bulunan isimler arasındaydı.

 


Etiketler: 302 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir