Kurutulmuş domates ihracatı

Diyarbakır’dan Avrupa’ya kurutulmuş domates

Diyarbakır’dan başta Amerika ile Fransa ve İtalya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç edilecek domatesler kurtulmaya başlandı.

Volkanik dağ olan be püskürmesi sonucu binlerce hektarlık alanı taş kaplayan Karacadağ eteklerinde dış pazarda tüketilecek domatesler toplanıp kurutma için hazırlanıyor.

Domates üreticilerinden biri olan İsmail Melek, burada  üretip kuruttukları domateslerin briksonları  çok yüksek ve  kaliteli olduğu için randıman aldıklarını söyledi.

Karacadağ bölgesinden günde ortalama 100 ton domates kesildiğini toplamda da yaklaşık 40.000 ton domates hasadı yapıldığını belirten Melek, “Bu da aşağı yukarı 3 bin tona yakın kuru domates yapar. Bu kuru domateslerimizin birçoğu başta Amerika, İtalya, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerine gidiyor”  dedi. 

Daha önce Ege bölgesindeki bazı sanayicilere domateslerini verdiklerini anlatan Melek, “Bu yıl fiyatları düşük tutan sanayicilere tarladan değil kuruttuktan sonra vereceğiz. Daha önce çeşitli İllere mevsimlik olarak çalışmaya giden binlerce kişi şu an artık burada kendi evlerinde kendi yerlerinde çalışıyorlar. Günlük  sergi ve domates toplama da yaklaşık bin kişi çalışıyor, bu da en az 600-700 aile ediyor” diye konuştu. 

Genelde bu domateslerin sabah kahvaltılarında, otellerde ve lokantalarda meze olarak kullanıldığını ifade eden İsmail Melek, şöyle devam etti:

“Avrupa’da genelde pizza da çok kullanılıyor. Bu domatesler tamamen doğal. Güneşin ve toprağın çok büyük etkisi oldu. Burada nem olmayışı ve rüzgar en büyük avantajımız yağmur yok nem yok hastalığı da etkiliyor mantar hastalığı olmuyor.

Karacadağ bölgesinde kendi arazimin dışında  tarla da  kiraladım yaklaşık 400 dönüm domates ektim, her sene yaptığım iştir. Daha önce domatesin pazarı  yoktu. Hallere gönderiyorduk, satamıyorduk. Bazı yıllar çöpe atıyorduk. Şimdi ise dış pazar sıkıntısı çekiyoruz.”

Üreticiler 26 bin dekarlık domatesten bu yol 80 milyon Avroluk ihracat beklediklerini kaydettiler. 

Domates kesen işçiler de evlerine köylerine yakın bölgede iş buldukları için mutlu olduklarını belirterek, “Çoluk çocuk hep birlikte çalışma imkanı bulduk. Yaklaşık 10 günden beri kesim yapıyoruz. Daha çok daha önceki yıllarda başka işlerde bölgelerde mevsimlik işçi olarak çalışıyorduk ve çok zordu. Şimdi daha iyi” diye konuştular. 


Etiketler: 316 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir