Ankara’da Filistin zirvesi

Erdoğan, Abbas ve Heniyye ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile bir araya geldi.

Erdoğan’ın, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Abbas ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye görüşmesi iCumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki yapıldı. 

Basına kapalı görüşmesine ilişkin fotoğraflar Cumhurbaşkanlığınca paylaşıldı. Hamas’tan “uzlaşma” açıklaması 

Bu arada, Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Abbas ve Heniyye liderliğindeki heyetlerin Filistinli grupların Mısır’da yapacağı toplantı öncesi Ankara’da bir araya geldiği belirtildi. 

Açıklamaya göre, görüşmede, “Filistin topraklarını kendine mal etmek, Yahudi yerleşim alanlarını genişletmek ve Filistin halkının kaynaklarını kontrol etmek isteyen siyonist hükümetin projeleri başta olmak üzere Filistin meselesine yönelik, özellikle de işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’e ilişkin tehlikelerle mücadelede, ulusal çabaların birleştirilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varıldı.” 

Öte yandan, bazı Arap gazetelerinde yer alan haberlere göre, 25 Temmuz Salı gecesi, El Fetih yönetimindeki Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın lideri İsmail Haniyeh arasında dün akşam saatlerinde biz dizi görüşme yapıldı. 

Filistinli direniş grupları genel sekreterlerinin 29-30 Temmuz’da Kahire’de düzenlenecek toplantıda bir araya gelmeleri bekleniyor. 


Etiketler: 476 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir