Özge Sevinç işkenceyle mi öldürüldü?

23 Temmuz 2020 tarihinde Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Karapınar köyünde iki çocuk annesi 28 yaşında genç bir kadın yatağında vefat etti. Peki, Özge Sevinç nasıl ve neden öldü?

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Karapınar köyünde baba evinde hayatını kaybeden Özge Sevinç’in kardeşi Özge’nin cinayete kurban gittiğini iddia ediyor.

 

Genç annenin hikayesi

Özge henüz 17 yaşındayken aile evinden ayrılıp İsmail Uysal ile birlikte yaşamaya başlıyor bir zaman sonra da resmi nikâh kıyıyorlar. Bu evlilikten bir kız çocuğu dünyaya geliyor.  İddiaya göre Özge kocasından şiddet görüyordu ve bu evliliği 8 yıl sonra Özge’nin isteği ile bitiriliyor.

Boşandıktan sonra Özge Sevinç Cihan B. İsimli biri ile imam nikâhı ile evleniyor. Bu evlilikten de bir çocuğu olan Özge’nin eşi bir süre sonra bir suçtan tutuklanarak ceza evine giriyor. Cihan B. Eşi özgeyi annesi Elif B.’ye emanet ediyor. Özge ve iki çocuğu Cihan B.’nin annesi Elif B. ile birlikte yaşamaya başlıyor.

 

Kaynana Özge’yi erkeklere satıyor

Özge’nin annesinin iddiasına göre, Kayınvalide Elif B. gelini Özge’yi erkeklere satmaya başlıyor. Özge ailesi ile görüştürülmüyor ve kimse de yardım eli uzatmıyor. 28 yaşında olan Özge, bir şekilde 65 yaşında ki Ahmet Sevinç isimli şahıs ile evlendiriliyor. Bu evlilikten Özge’nin ailesinin haberi olmadığı gibi evlilik ne şartla, kimlerin dayatması ile yâda Özgenin isteği ile mi yapıldığı da bilinmiyor.

 

Özge’nin acılı ailesinin iddiasına göre Özge resmi olarak evlendiriliyor ve burada ise köleleştiriliyor. İlk eşinden olan bebeği Ahmet B. tarafından kabul görülmüyor ve bebek para karşılığında bir aileye satılmaya çalışıyor. Buna izin vermeyen Özge ise işkencelere maruz kalıyor.

Özgenin vücudunda sigara yanıklarının olduğunu iddia eden aile, özgeye yemek ve su bile verilmediğini dile getiriyor.

 

Al bu kadın senin olsun

Yine ailenin iddiasına göre son resmi nikâhlı eşi Ahmet Sevinç, eşi Özge’yi Yılmaz A. İsimli bir şahıssa “Al senin olsun, bakarsın” diye satıyor. Özge’yi teslim alan Yılmaz A. Özge’yi Balıkesir’in Sındırgı ilçesine götürüyor.

 

Aile Özge’yi arıyor

Ailesi, Özge’ye ulaşmaya çalışıyor. Ahmet Sevinç’i arayan aile, “Kızın Yılmaz A.’nın evinde. İyi durursa Yılmaz ona bakabilir” sözleri üzerine Özge’nin babası, ablası ve eniştesi, Balıkesir’e özgeyi almaya gidiyorlar.

 

Ahmet Yaptı

Aile Balıkesir’e gittiklerinde kızlarını tanıyamaz bir halde görüyor.  Ablası, “Altında bez vardı, kollarında yara izi vardı. Ağlama krizine girdik babamla. ‘Ahmet yaptı’ diyebildi Özge” diye anlatıyor. Kızlarını almak isteyen aileye Yılmaz. A izin vermiyor. Bir sonra ki gün Özge ambulansla Sındırgı Devlet Hastanesi’ne kaldırılıyor

 

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’ın araştırmaları neticesinde ulaşılan anne Gülfer Aktaş, ”Benim kızım benimle hiç görüştürülmedi. Görüşmek istediğimde göstermediler kızımı. Şiddet gördüğünü sonradan fark ettim. Çok şiddet görmüş. Çok darbe gördüğünü anlattı. Aç susuz kaldığını anlattı” diyor acılı annen. Baba Ali Aktaş ise DW’ye şunları iletti, “Çocuk yarı ölü yarı diri geldi. Ambulansla getirdik buraya. Burada iki üç gün durdu, sonra vefat etti”.

23 Temmuz 2020

Özge 23 Temmuz 2020 tarihinde baba evinde iki küçük çocuğunu ardında bırakarak vefat ediyor. Doğup büyüdüğü Kütahya’nın Simav ilçesinde toprağa emanet ediliyor.

 

Aile adalet bekliyor

Genç kadının babası Ali Aktaş, kızıyla görüşmek istediklerinde kendilerine engel olunduğunu, kızlarının ya çocuklara baktığı için meşgul ya da hasta olduğunun söylendiğini iddia ediyor. Telefonla dahi kızıyla konuşamadığını söyleyen baba, “Kanuna güveniyoruz. Devlete güveniyoruz” diyerek kızının ölümüne neden olanların en ağır biçimde cezalandırılmalarını diliyor.

Anne Gülfer Aktaş ise, “Biz çocuğumuzun böyle öleceğini bilemedik, fark etmedik. Bu insanların ceza almasını istiyorum. Torunumun yanında ağlayamıyorum. Ağlamak istemiyorum. O da çok etkileniyor benim yanımda” diye konuşuyor.

  • Acı dolu hikaye DW Türkçe’nin araştırmaları sayesinde gün yüzüne çıkarken Türkiye basınında pek yer bulamadı.

Özge Sevinç’in ölümü hakkında Kütahya Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Savcılık, otopsi sonucunu bekliyor. Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ise olayın takipçisi olacağını ifade ediyor.

ozge-sevinc-gelinlik


Etiketler: 1743 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir