Avrupa 300 Milyon doz aşı aldı

AstraZeneca’ya

Koronavirüs aşı geliştirme çalışmaları sürdüren İngiliz ilaç firması AstraZeneca Avrupaya’dan 300 milyon dozluk aşı siparişi aldığı açıkladı.
Siparişi verilen 300 milyon doz aşının 336 milyon euroluk ödemesinin Avrupa komisyonu tarafından yapıldığını ve bu ödemenin aşı siparişini güvenceye almak için yapıldığı belirtildi.

Belçika’nın başkenti Bürükselde AstraZeneca ilaç firmasının yetkileri ve Avrupalı yetkililer arasında imzalanan anlaşma Koronavirüs aşı stokunu garanti altına alıyor.

Trump da 300 milyon doz sipariş etti

AstraZeneca ilaç firması ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre ilk aşamada 1 milyar doz üretilmesi beklenen aşının neredeyse üçte biri ABD tarafından satın alınmış olurken ABD aşı için AstraZeneca’ya 1.2 milyar dolar ödeyecek.

Eylül ayında hazır olması bekleniyor

Oxford Üniversitesi’yle birlikte Covid-19 aşısı geliştiren AstraZeneca dün kritik bir açıklama yapmıştı. Şirket aşının klinik testlerinden pozitif sonuç çıkması durumunda 1 milyar dozluk üretim kapasitesine sahip olduğunu duyurmuştu.

Şirket aşının insanlara Covid-19 bulaşma ihtimalini ortadan kaldırdığının kanıtlanması durumunda aşının dağıtımına eylül ayında başlanacağını açıkladı.
Geçtiğimiz günlerde Avrupa komisyonu Fransiz Sanofi firması ile benzer bir anlaşma yapmıştı. Avrupa Komisyonu, Fransız ilaç devi Sanofi ile geliştirecekleri olası bir Covid-19 aşısı için 300 milyon dozluk tedarik anlaşması yaptığını duyurdu.

Anlaşma, diğer tüm AB ülkeleri için de aşı satın alma seçeneği sunacak. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada anlaşmayı, “Bugün, Avrupalıların gelecekteki bir Koronavirüs aşısına erişiminin sağlanması için Sanofi ile önemli bir adım attık” sözleriyle duyurdu. Leyen ayrıca açıklamasında, “Bugün hangi aşının işe yarayacağını bilmesek de, Avrupa, çeşitli teknolojilere dayanan çeşitlendirilmiş bir gelecek vaat eden aşı portföyüne yatırım yapıyor” dedi.

 


Etiketler: 807 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir