Aşıdan sonra 20 kişi virüse yakalandı!

Koronavirüs için ilk aşı olan Rus aşısı Sputnik V aşısının tam bir fiyasko olduğu ortaya çıktı. Aşının kullanıldığı 20 kişi tekrar koronavirüs’e  yakalandı. Aşıyı Rus başkan Vladimir Putin, “Benim kızım da aşı oldu, yan etkisi olmadı” sözleriyle desteklemişti.

Henüz yanıt vermemiş olabilir

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov’da enstitüsü direktörü olan Vadim Tarasov, “Bu kişilerin aşılandıktan sonra Covid olduklarını söylemek doğru değil. Aşılandıysanız ve birinci ile ikinci doz arasında hastalandıysanız, bu aşının henüz bağışıklık yanıtı geliştirmemiş olmasından kaynaklı” şeklinde aşıyı savundu

Tarasov, aşılama sonrasındaki 42. günde bağışıklık geliştiğini ifade etti. Tarasov, Sputnik V aşısının yazın Seçenov Üniversitesi’nde yapılan ilk aşama testlerine katılan gönüllülerin hiçbirinin Covid-19’a yakalanmadığını söyledi. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik testlerine 18 Haziran’da başlanmıştı.

İkinci aşı için çalışmalar devam ediyor

Euronews’te yer alan habere göre Rusya ikinci aşı için de denemelere yakın zamanda başlıtıldı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), Rusya’nın ikinci koronavirüs aşısı EpiVacCorona’nın geniş çaplı insan denemelerine pazartesi günü başlatıldığını açıkladı.

Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji merkezi tarafından geliştirilen EpiVacCorona’nın bu ay 60’ın üzerinde 150 gönüllü ve 18 yaşın üzerinde 3 bin gönüllü üzerinde denemeler yapılacak.


Etiketler: 356 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir