Urfa kalesinin sırları ortaya çıkacak

Tarihin sıfır noktası UNESCO listesinde yer alan Göbeklitepe, Karahantepe ve Amazon kadınları Mozaiklerinin ardından Urfa kalesinde başlatılan kazı çalışmaları da heyecan yarattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Şanlıurfa Büyükşehir ve Eyyübiye Belediyesinin desteğiyle 3 ay önce başlayan Urfa kale içerisinde kazı çalışmaları devam ediyor.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ve Bozova Belediye Başkanı Suphi Aksoy, kazı çalışmalarını inceledi.

Heyet, İlk kez milattan önce 10 bin yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulduğu tahmin edilen ve bölgede hüküm sürmüş devletler tarafından da kullanılan kalenin turizme kazandırılması için yürütülen çalışmalar hakkında Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı ve Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe’den bilgi aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül;”Şanlıurfa’nın merkezinde yer alan bu tarihi mekan çokça ziyaret edilen bir mekan. Neredeyse başlangıç dönemlerinde Göbeklitepe kadar ziyaret edilen bir mekandır. Daha sonra Göbeklitepe’nin şöhretiyle birlikte daha fazla ziyaret edilmeye başlanmıştır. Şimdi buna bir de Karahantepe eklenmiştir. Orada da çok sürpriz tarihi anıtlar ortaya çıkarılacaktır. Belki Göbeklitepe’den de daha önceki bir döneme rast gelinecek. Urfa’mız tarih, kültür, sanat, müzik, gastronomi merkezi, bunun da bir örneği üzerinde bulunduğumuz Urfa Kalesidir” dedi.(04:20-05:00)

Kazı başkanı Batman Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Gülriz Kozbe Kalede alt katlara inince hemen ilk sezonda mümkün değil ama biliyoruz ki Urfa müzesinde sergilen Urfa adamı dediğimiz Göbeklitepe’nin Karahantepe’nin ait olduğu arkeolojik ve kronolojiye göre aynı döneme ait olan o heykelin geldiği alan kale’nin de bulunduğu alan Balıklıgöl dolayısıyla çok büyük olasılıkla kalenin zeminindeki bir yerlerde neolitik döneme rastlamamız mümkün bunun için bekleyeceğiz ama metropol alanında ki Edessa krallığına ait mezarların ortaya çıkarıldığı o dönemin idari kısmı bu kalen özerinde olmalı. Yönetici sınıfın o hanedanlığın ikamet etikleri burada olmalı Yönetici kısmın bu hanedanlıkta ikamet ettiği etkileri burada olmalı. mezarlarla çağdaş olan katı bu sene kazdık kronolojik ama Göbekliyepe ile çağdaş olan dönem için bir kaç sezon daha beklememiz lazım. Kale ve kalenin oturduğu alanda tüm kronolojik alanları ortaya çıkarmak zamanla her yıl belli alanları açarak belki önümüzdeki yıl daha yamaçtan bir yer kazdığımızda daha erken zamanlara ait bulgularla rastlaşacağız bu sene sadece hedefimiz yukarıdaki iç kalede kazmak olduğu için şimdilik geç dönemlere karşılaşmaktayız ama kazdığımızda bulunursa arkeolojik olarak eserleri ortaya koyduğumuzda tabi ki üçüncü adım olarak kabul etmek mümkün.”(06:52-08:28)

GÖRÜNTÜ: BALIKLIGÖL ALANINDAN URFA KALESİ, KALE ALANINDA KAZI YAPILAN YERLER, HEYETİN KALEYİ DOLAŞMASI, BİLGİ ALMASI GENEL VE DETAY

RÖP 1- ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL- ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

RÖP 2- GÜLRİZ KOZBE- URFA KALESİ KAZI BAŞKANI


Etiketler: 504 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir