Toprağa can geleceğe nefes

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında yayımlanan genelge ile kutlanan 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da fidan dikimi gerçekleşti

‘Milli Ağaçlandırma Günü’ çerçevesinde Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde düzenlenen etkinliğe, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Vali Ayhan ve Beyazgül, öğrencilerle birlikte önceden hazırlanan alanda zeytin ve iklim koşullarına uygun fidanları toprakla buluşturup can suyu verdi.

Fidanları toprakla buluşturarak ve can suyu vererek aslında Şanlıurfa’ya nefes olunduğunu ifade eden Beyazgül, “Aslında doğa bizlerin büyük evidir. Tabiatta her ne varsa o bizim ailemizin bir ferdidir. Her yıl havanın daha sıcak olduğunu görüyoruz. Yağmurun daha azaldığını görüyoruz. İklim değişikliğinden daha fazla bahsedildiğini görüyoruz. İşte bu şartlar altında yapılan ağaçlandırma çalışması çok önemlidir. Şanlıurfa’ya değer katacağız. Kente nefes olacağız” ifadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise “Şanlıurfa’nın nüfusu yaklaşık 3 Milyon kişiye ulaştı. Her Şanlıurfalı vatandaş bir fidan dikse 3 milyon fidan ediyor. Şimdi biz bu hedefi artırdık ve 5 milyon ağaç hedefini koyduk. Bu ağaçları koruyup kollayacağız. Gelecek nesillere bırakacağız. Milli ağaçlandırma günümüze Şanlıurfa’dan da güzel bir katkı sağlayacağız. El ele vererek bu anlayışı genele yaymaya çalışacağız” diye konuştu.

‘Milli Ağaçlandırma Günü’ çerçevesinde çeşitli etkinliklerle Şanlıurfa genelinde 40 bin fidan toprakla buluşturuldu.


Etiketler: 99 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir