TAHIL KORİDORU ÜSSÜ

Geçen hafta Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında İstanbul’da imzalanan anlaşma kapsamında, güvenli tahıl sevkiyatı için kurulması kararlaştırılan Ortak Koordinasyon Merkezi resmi olarak açıldı.

Milli Savunma Üniversitesi’nde oluşturulan merkezin açılışı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Bakan Akar açılış töreninde yaptığı açıklamada “Çalışmaların tüm dünyayı etkileyen gıda krizinin aşılmasına, fiyatların aşağı çekilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı

Koordinasyon merkezinin kurulması için yoğun temaslar yürütüldüğünü belirten Akar, “Merkez, asker ve sivil olmak üzere Türkiye ile birlikte Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er temsilciden oluşmaktadır. Ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, ticari gemilerin intikalini takip edecektir” dedi.

“Mayın temizleme ihtiyacı olursa planlama yapılacak ve ona göre icraatta bulunulacaktır” diyen Akar, “Belge 120 gün için geçerli olacak, tarafların sonlandırma talebi olmadıkça devam edecektir. Ukrayna limanlarından çıkacak ilk tahıl yüklü gemilerin hazırlıkları ve planlamaları devam etmektedir. Çalışmaların tüm dünyayı etkileyen gıda krizinin aşılmasına, fiyatların aşağı çekilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.


Etiketler: 35 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.