KADINLAR EL EMEĞİ HALILAR ÜRETİYOR

Karaköprü’nün Hamurkesen Mahallesinde açılan halı dokuma merkezinde kadınlar el emeği halılar üretiyor

Karaköprü Belediyesi sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında toplumun her kesimine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Hamurkesen Mahallesinde, kırsalda yaşayan vatandaşların kalkınması için kazandırılan halı dokuma merkezinde kırsalda yaşayan kadınlar hem üretim yapıyor hem de para kazanarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Karaköprü Belediyesinin GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Sanayi Bakanlığı iş birliğiyle yaptığı ‘Maharetli Hanım Eller’ projesiyle ilçeye bağlı Hamurkesen Kırsal Mahallesine kazandırılan halı dokuma merkezinde kadınlar el emeği, göz nuru halılar üretiyor.

Projede özellikle dezavantajlı kesimlerin ve kadınların çalışması, üretim yapması hedeflenirken, burada kadınlar halı dokuma mesleğini öğrenirken, bir yandan da boş zamanlarını değerlendirerek para kazanıyor.

Başkanı Metin Baydilli, ilçenin en büyük iki kırsal mahallesine halı dokuma merkezleri kazandırarak kırsaldaki kadınların da hem boş zamanını zanaat öğrenerek değerlendirmesi hem de aile bütçesine katkı sağlamasına vesile olduklarını kaydetti.

Kadınların ürettiği halılar anlaşmalı firma tarafından teslim alınarak yurt içinde ve yurt dışında satışa sunuluyor.


Etiketler: 36 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.