Erdoğan, Demirtaş kararını değerlendirdi

Cumhurbaşkanından Çağrı ; Fransız mallarına boykot edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında “derhal tahliye edilmesi” yönünde verdiği kararı değerlendirdi

Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Erdoğan, “AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararı: bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez. AİHM Demirtaş kararını, iç hukuk yolları tükenmeden almıştır” dedi.

Kararın siyasi olduğunu belirten Erdoğan, AİHM’nin kararının çifte standart olduğunu ifade etti.

AİHM’nin Demirtaş hakkındaki kararına tepki gösteren Erdoğan, sözlerine şunları ekledi:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez. Sadece burada verilen kararlar mahkemelerimizce değerlendirilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu kararı iç hukuk yolları tüketilmeden istisnai bir uygulama yapmıştır. İstisnasını bir kenara bıraksak bile, Selahaddin Demirtaş’la ilgili hüküm, aynı mahkemenin mesela İspanya’daki Batasuna Partisi kararındaki gerekçelerle açıkça çelişmektedir. Bu adımlar siyasidir bunun da gerekçesini biliyoruz. AİHM’in kararı çifte standarttır, hatta iki yüzlülüktür.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye nezninde saygı görmek istiyorsa dönüp kendini sorgulamalıdır. PKK ile içli dışlı olan siyasetçi maskeli bir kişi olduğunu hatırlatmak isterim. AİHM böyle bir teröristi savunmanın arkasında olduğunu bilmelidir. Bu şahıs siyasi görevleri sebebiyle değil terörle arasına mesafe koyamadığı onlarca kişinin ölümüne yol açtığı için milletimizin gözünde suçludur. Kürt kardeşlerimizi sokağa döken ve ölümüne neden olan odur. Ey AİHM sen anlamasan da biz anlatmaya devam edeceğiz. Aynı mahkemenin FETÖ davaları için de takınacağı tavır şimdiden belli olmaya başladı. Bu mahkemenin FETÖ ile ilgili olarak aynı yaklaşımı sergilememesini temenni ediyoruz. Bunca çifte standarda tahammül etmek zorunda olmadığımızın da bilinmesini isterim.”

AİHM Büyük Dairesi dün, tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar vermişti.


Etiketler: 318 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir