Bakan Koca yerli aşı açıklaması

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında videolar paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı için konuştu.

“Yerli aşı, yerli güç ve güven demektir.” Diyerek sözlerine başlayan Koca, Türkiye’de 7 farklı aşı platformu ile kendi gücünü elde etme yolunda önemli adımlar attığından bahsetti.

Yerli aşılardan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayının Faz II çalışmasını tamamlamak üzere son gönüllerin aşılanması yapılmış olduğunu ve Mayıs ayı içinde son adım olan Faz III aşamasına geçileceğini vurgulayıp bu dönemde yaygın olarak aşılama yapma imkânı da olabileceğini söyledi.

Aşıların durumlarında bahseden Bakan, “Bir diğer önemli aşı adayımız Virüs Benzeri Parçacık aşısı ise Faz I deneylerine kamu hastanemizde başlamış ve şu ana kadar sorun görülmeden başarıyla devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın daha Faz I klinik çalışması 10 gün kadar evvel başlamıştır.” Dedi ve çalışması devam eden aşı adayları için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmediğini söyledi. Bugünlerde Ankara Şehir Hastanesi’nde üçüncü bir inaktif aşının daha Faz I klinik çalışmasına başlanacağını belirtti. “Bir diğerinin aktif ve intranazal sprey olarak uygulanan iki yeni aşı adayımız da Faz I çalışmalarına başlama safhasındadır.” diye konuştu.


Etiketler: 204 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir