[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Çocuklarımız, Bize Allah’ın birer emanetidir

by | Leave a comment

Çocukların gelecekte iyi birer insan olabilmeleri için, iyi bir ailevi eğitim şart ve zorunludur.

Evvela çocuklara; insan, hayvan, doğa sevgisi aşılayıp,onlara kibir,yalan,riyakârlık gibi benzer kavramların menfi yönlerini anlatarak,iyilik gibi bir kavramı o tertemiz beyinlerine empoze etmeliyiz.Konumları her ne olursa olsun, hiç kimseye hor bakılamayacağı,onların da kendileri gibi duyguları düşünceleri,zaafları olan birer insan oldukları öğretilmelidir.

Çocuklara zaman ayırıp,onlarla büyük insan gibi konuşmalı, ailevi meselelerde onların da fikirleri sorulmalıdır.Çocukların olumlu veya olumsuz, etkileneceği yerler;parklar,oyun alanları, sokaklar ebeveynler tarafından kontrol edilmeli, gerekli buldukları durumlarda uyarılar müşfikane tarzda cereyan etmelidir

Çocukların geleceğe teminat olma anahtarı annelerin, babaların elindedir.

Kavgaların,gürültülerin,her nevi huzursuzlukların,sevgisizliklerin eksik olmadığ ailelerde yetişen bireylerin gerek çevreye, gerek topluma ,pekte öyle müspet yansımalar gösterecekleri beklenemez.Arada bir, iyi yönde varlık gösteren bireylerin çıkması ise istisnaî durumlardır.

Çocuklara verilecek sevginin belli bir dozda verilmesi esastır,ne eksik ne fazla…Bir çiçeğe haddinden fazla su verilmesi o çiçeğe iyilik değil kötülüktür.

Mademki çocuklar bize Allah’ın birer hediyesi, birer emanetidir;bizlere düşen o emanetlerin zayi olup,zarar görmemeleri yönünde çaba sarfiyatına girmemizdir.Her şeyden önce, makul bir seviyede dinini öğretip;onlara neyin günah; neyin sevap olduğu hatırlatılmalıdır.

Okul çağında öğrendiklerini sizlerle paylaşmalarını isteyip , arkadaşlık modunda onlarla sohbetler,fikir alış verişleri yapabilirsiniz.Bu davranışlarınız, çocuklarınızla sizin aranızda sağlam bir güven tesisine esas teşkil edeceğine emin olabilirsiniz…

Çağın en büyük belası olan uyuşturucuya ve bunu takiben sanal tehlikelere,kumar ve benzeri sufli uğraşlara karşı çocuklar bilinçlendirilmeli, başıboş bırakılmamalıdır.

“Çocuk ilkokulda melektir.Ortaokulda masumiyetiyle,masumiyetsizliği arasında araftadır.Lisede masumiyetinin sonbaharını,üniversitede masumiyetinin Kışını yaşar.”Bunun önüne geçmek,tamamen sizlerin duyarlı olup olmamanıza bağlıdır. Yaşanması muhtemel o söz konusu kışın kabusunu yaşamak işlemiyorsanız, bu yöndeki hassasiyetinizden ödün vermemeniz gerekir.

Kısacası, çocuklar büyüseler de,iş hayatına atılsalar da, yüksek lisansta yapsalar; ebeveynleri gibi hayati tecrübelerden yoksundurlar.

Çünkü çocuklar; anne ve babaların birer eseri, davranışlarının yaşam perdesindeki birer izdüşümleridir.


Etiketler: 452 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir