1 Temmuz’da kalkıyor

1 Temmuz’dan itibaren yeni bir normalleşme dönemi başlıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırılacağını söyledi. 

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada,  toplantıda ele alınan konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye’nin, salgınla mücadele sürecinde, her alanda ”salgın döneminin dünyada parayan yıldızı olduğunu” ifade eden Erdoğan, teşvik paketleriyle yükü azalttıklarını kaydetti. 

”Salgın ve kuraklık nedeniyle fiyatları yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz” diyen Erdoğan, turizm sektörüne verilen KDV desteğini bir ay daha uzattıklarını belirtti. 

Yapılan aşı sayısının 43 milyon doza yaklaştığını dile getiren  Erdoğan, 30 yaşına kadar inen aşılama faaliyetlerinin süreceğini belirtti ve  ”Hedefimiz birkaç hafta içinde aşı yaşı sınırı 18 yaşın üzerindeki herkese açmayıp planladıklarını” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili sınırlamayı da daha ileri bir saat olan 24.00’e çekiyoruz” diye konuştu.  Şehirlerarası seyahat kısıtlamasıyla şehir içi toplu taşım kısıtlamalarının da kaldırılacağını anlatan Erdoğan, HES kodu uygulamasının yaygınlaşarak süreceğini dile getirdi.  

Normale geçiş uygulamasının ayrıntıları İçişleri Bakanlığınca hazırlanacak genelgeyle duyurulacak. 

Erdoğan, ”Bu güzel gelişmelere uymamız için milletçe tedbirlere uymamız gerekiyor. Sırası gelen vatandaşlarımızın aşını olması önemlidir” dedi ve aşı konusundaki spekülatif söylentilere inanılmamasını istedi.  

Yerli aşı çalışmalarında da birkaç ay içinde yaygın kullanım aşamasına gelmeyi ümit etiklerini belirten Erdoğan, salgının başından bu yana fedakarca çalışanlara başta sağlık görevlileri ve güvenlik güçleri olmak üzere herkese teşekkür etti.  NATO zirvesi

Açıklamasında geçen haftaki programı hakkında bilgiler aktaran Erdoğan, Brüksel zirvesine değinerek, ”Zirvede bir kez daha görülmüştür ki bırakın Türkiyesiz bir NATO’yı, NATO’nun Türkiye’siz varlığını bile sürdürmesi güçtür” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin tespit ve tekliflerinin ittifak üyelerince görülmekte olduğunu söyledi. 

Erdoğan, zirve kapsamında yaptığı görüşmeleri tek tek saydı. ”Bugüne kadar çeşitli gerilimler yaşadıkları kimi liderler” ülkeler arasındaki ilişkilerin iletişimin geliştirilmesiyle aşılacağı konusunda mutabık kalındığını kaydetti. 

Erdoğan, Biden ile bundan sonraki iş birliği alanları konusunda verimli görüş alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.  Erdoğan, Biden ile görüşmede yakalanan olumlu iklimin, bundan sonraki süreçte de değişik düzeydeki görüşmelerle sürdürüleceğini anlattı.  Azerbaycan ziyareti

Azerbaycan ziyareti kapsamında Karabağ’da işgal döneminde yaşanan yıkımın izlerini gördüğünü anlatan Erdoğan, bölgenin en geç bir yıl içinde yeni bir çehreye kavuşacağına inandığını söyledi. 

İki ülke arasında yapılacak Stratejik İşbirliği Zirvesi’nde Şuşa’da başkonsolosluğun açılmasından Zengezur koridorunun açılmasına kadar birçok konuyu ele alacaklarını dile getirdi. 

Erdoğan, Karadağ bölgesindeki yenide imar sürecinin Ermenistan’ın da çıkarına olduğunu kaydetti.  Antalya temasları

Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin ardından geçtiği Antalya’daki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin yanı sıra Antalya Diplomasi Forumu’na katıldığını belirterek, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi erdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nun birçok alanda küresel istikameti belirleyeceğine inandığını da söyledi.


Etiketler: 238 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir