Mustafa Kaplan

Şiddet ve duyarsızlık

by | Leave a comment

Her fırsatta hümanizm sevdalısı olduğunu deklare eden Avrupalı;İsrail’in dünya kamuoyu önünde masum Filistin halkına uyguladığı bu şiddet ve katliamları Karşısında dut yemiş bülbül gibi suspus olması nasıl bir halet-i ruhiyedir anlamak mümkün değil…

Ya onca zulme karşı, bir kaç aleyhte nümayişle durumu geciştirmeye gayreti içinde olan İslam ülkelerine ne demeli peki..!Hani tüm Müslümanlar kardeşti!..Nerede o her defasında vurgulanan uhuvvet anlayışı?..Yoksa iflas mı etti;veya uykuya mı yatırıldı (!)

Şu an dünya sahnesinde senaryosunu İsrailin yazdığı; adı ‘zulüm’ olan bir oyun sergilenmekte;bizler de bu oyunu ,seyirci koltuğunda ahlar vahlar terennüm edip seyr etmekten başka bir şey yapamıyoruz.

Sadece İsrail -Filistin mi?..Kaç yıldır Çin baskısı altında inim inim inleyen Doğu Türkistan’a ne demeli…Bosnahersek,somali Arakan,bunlara uygulanan şiddetin hala hafızalarda tüm tazeliğini koruduğu bilinmedik bir şey değil.

İnsanlık can çekişiyor,insanlar zulme müptela,duyarsızlık hadsafhada…

Cennet üzgün;Cehennem şahlanışta…Adeta zevkten dörtköşe, zalimleri ve buna sessiz kalmayı tercih eden herkese alevden kollarını açmış bekliyor.

Yüce Allah’ın; muvakkatten tasarrufumuza sunduğu bu dünya Cennetini,Cehenneme çevirmeye çalışan gafillerin önünde engel teşkil etmeyerek, bir gayr-i tabiliğin altına imza atıp, günah işliyoruz,işlemeye devam ediyoruz.

Dört kitapta,zulmün her çeşidini telin eden sure ve ayetleri sadece belirli günlerde izah etmeye çalışan semavi dinlerin tüm mümmesilleri,ne oldu,dilinizi mi yuttunuz?..

Neden bu konuda herkes suskun?.. Gözler önünde işlenen bu menfur duruma müdahil olmak gibi bir çaba içinde olunamıyor ,neden hiç beşeri hislere müessir beyanatlar yapılamıyor? Bu minvalde en ufak kıpırtı dahi yok.Unutulmasın ki tercih ettiğiniz bu sessizliğiniz; sadece zalimlerin elini güçlendirir,onlara prim olarak yansır,onları cesaretlendirir… Hal böyle olunca,işte böyle envaii katliamların,dökülecek kanların ve yaşanan,daha da yaşanması muhtemel dehşetlerin bu dünya tiyatrosundaki müdavvim seyircileri olacağız Allah cümlemizi af etsin…


Etiketler: 439 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir