Şanlıurfa Valisi Ayhan’dan Kurumlara Resmi İlan Genelgesi

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, ilk etapta çeşitli tanışma toplantıları düzenleyerek basın emekçileriyle bir araya gelip yerel basın mensuplarıyla tanışıp sorunlarını dinlemişti.
Vali Ayhan, İki hafta önce Şanlıurfa genelinde basın camiasıyla bir araya gelip “Basınla Biz Bize” buluşmasını gerçekleştirip tüm basın camiasını tanışma ve sorunlarını dinledikten sonra tüm kamu kurum ve kuruluşlara doğrudan mal temininin bırakılmasını yapılacak işlemlerin ilanla yoluyla yapılması talimatını verdi.

Yapılan toplantılarda Basın emekçileri “özellikle kamu ihale ilanlarının kurum idarecileri tarafından ilan yapılmayıp doğrudan temin ile alımlarının yapıldığı yönünde şikâyetlerini vali Ayhan’ a iletmişlerdi. Vali Ayhan” konunun takipçisi olacağını” söylemişti.

23 Temmuz 2022 tarihli “Basınla Biz Bize” Toplantısında, İrfan ver Hedef Gazeteleri adına söz alan Hedef Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Feyzi Donan, toplantıda söz alarak şunları kaydetti” Siverek’te Yerel basın olarak iki gazetemizin günlük yayın hayatına zor şartlar altında devam ettiğine dikkat çekerek “ zor şartlar altında yayın yaptıklarını gelirlerimizin Giderlerimizi karşılayamadıklarını Kâğıt-Kalıp ve Fikir işçilerinin SGK ve Maaş Ödemeleri zor şartlar altında ödemelerini yaptıklarını buda Gazetelerimizi maddi yönden zayıflattığını bildirerek özellikle kamu kurumlarının mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ilanlarının doğrudan temin ile değil Gazetelerimizle ilan yapılarak gerçekleştirmeyi Vali Ayhan’dan talep ettiğini belirtmişti.

Gelmeyen İhale İlanları İçin Resmi Kurumlara Vali Ayhan’dan Genelge;

Şanlıurfa’ya atandığı günden bu yana Şehit yakınları ve Gazilere büyük önem veren, gitmedik ilçe, ziyaret etmedik meslek erbabı, çalmadık kapı ve sıkmadık el bırakmayan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan yerel basının feryadına da kulak tıkmayarak onlara sahip çıktı.

Şanlıurfa’ya ataması ile birlikte her alanda yaptığı çalışma ile önce Şanlıurfa’nın büyük fotoğrafını çeken Vali Ayhan gördüğü eksiklikleri de yeri gelince anında müdahale ile sorunları gidermeye her zaman vatandaş odaklı çalışmaya önem verdiği gözlemleniyor. Bu çalışmalar ile daha öncede Sivas’ta Valilik görevini icra eden Vali Salih Ayhan tıpkı Sivaslıların gönlünde taht kurduğu gibi kısa zaman zarfında da Şanlıurfalı vatandaşların gönlünde taht kurmayı başardı.

Son dönemde yerel basında yaşanan sıkıntıları da kendi sorunu olarak kabul eden Vali Ayhan ilk meslek gurubu toplantısını 23 Temmuzda Şanlıurfa Cumhuriyet tesislerinde yaptı. Basının önemine binaen ilk tercihini bundan yana kullandığını belirten Vali Ayhan Medya çalışmalarına önem verdiğine dikkat çekmiş oldu.

Söz konusu toplantıda başta yerel basının karşılaştıkları sorunu dinleme fırsatı bulan Vali Salih Ayhan burada ilçelerin yerel basın çalışanlarının kendisine aktardığı ve son dönemde neredeyse bitmek üzere olan İhale ilanlarının gelmeyişinden duyduğu sorunlara duyarsız kalmayarak İlk genelgesini de verilmeyen ihale ilanları üzerine yaptı. Konu ile ilgili olarak Basın İlan Kurumu Müdürü Rıza Kara’dan da bilgi alan Vali Ayhan Konunun ciddiyetine vurgu yapılan genelge hazırlatarak son dönemde artan doğrudan alımların üzerine dikkat çekildi. 4734 sayılı İhale Kanununun 60. Maddesine göre de Görevlilerin Cezai sorumluluğu üzerine de hatırlatma yapıldı.

Genelgenin son paragrafında ise “ İlimiz genelinde’ Doğrudan temin’ usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak yada alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, kamu ihale kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatini en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesini önemle rica ederim” denildi.

Yatırım İzleme Komisyonunun çalışmaları dikkatle izlenmesi beklenen Şanlıurfa, ekonomik potansiyeline paralel olarak yatırım ihalelerinin de Basın İlan Kurumu üzerinden ve yerel gazetelerde yayınlatması bekleniyor. Şanlıurfa Valiliği tarafından yayınlanan genelge sonrası doğrudan alım ihalelerinin doruğa ulaştığı bu dönemde ihalelerin geniş çaplı kitleye ulaşması ve kamu yararının gözetilmesi için Resmi Kurumların buna azami bir şekilde dikkat etmesi gerektiği vurgulandı.

Şanlıurfa geldiğinden beri kamu yatırımlarını yerinde sahada takip eden sayın valimiz bu yatırımların ilk aşaması olan ilan aşamasını da takipçisi olacağını belirtti. Valimizin bunu takip edeceğini bizde bunların takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.


Etiketler: 173 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir