Şanlıurfa kendi çiçeklerini üretiyor

Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi Akçakale de ilçesinde kurduğu tesis ile artık kendi çiçeklerini kendisi üretecek.

Belediyeler hizmet alanlarında ki park, bahçece ve refüjleri güzelleştirmek için her yıl yüksek meblağlarla çiçek, fidan satın alıyorlar. Şanlıurfa büyükşehir belediyesi ise kendi bünyesinde çiçek ve fidan üreterek büyük bir tasarruf sağladı. Akçakale ilçesinde kurulan üretim tesisi ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1.5 milyon Türk lirası tasarruf sağladı.

Daha önce kendi asfaltını, betonunu kilitli parke taşını üreten, araçtan yakıttan bakım onarımlardan tasarruf sağlayan Büyükşehir Belediyesi bu kez de daha önceden satın aldığı çiçekleri kendi öz kaynaklarıyla Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığının da girişimleriyle Akçakale’deki fidanlıkta üreterek çiçek ekiminden yıllık 1.5 Milyon TL tasarruf sağladı.

Akçakale ilçesinde belediyenin üretim tesisini ziyaret eden Büyükşehir Belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ”Akçakale Fidanlığımızı ziyarete geldik. Burada fidan, çiçek üretimi ve çiftçilerimiz için bitki üretimi yapmaktayız. Kendimize yetecek kadar Büyükşehir Belediyesi gerek orta refüjlerde gerek ise park bahçelerde kendimize yetecek kadar fidanımızı üretiyoruz.” dedi.

Başkan Beyazgül: ”Ancak bugün yeniden Park Bahçeler Daire Başkanlığımızın ekibi ile istişare ettiğimiz de şunu gördüm, bölgeye yetecek kadar fidan üretim potansiyelimiz oluşacak, inşallah biz Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin belki de zaman içerisinde Batıya da fidan ve çiçek satma durumuna geleceğiz. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi şuanda bununla 1.5 Milyon civarında yıllık tasarruf sağlamaktadır. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok kaliteli ve değerli fidanlarımız, çiçeklerimiz üretilmektedir, tabi Şanlıurfa’nın doğası, iklimi buna çok müsait inşallah tesisleri büyüteceğiz” dedi.


Etiketler: 342 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir