Sakarya’da ne oldu?

Sakarya linç

Dün gece “Mardin’den Sakarya’ya çalışmak için giden Kürt işçiler, bahçe sahipleri tarafından linç edildi.” Açıklaması ile internette bir video düştü. Sosyal medyada bir anda gündem olan video içeriği insanlık dışı olmasının yanı sıra kadına yumruk vuran birinin görüntüleri ise tam anlamıyla vahşet dedirti. Sosyal medyada videonun yayılması üzerine Sakarya Valiliği, CHP ve HDP birer açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Halk partisinden soru.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Söz konusu videoyu Twitter hesabından paylaşarak bir açıklama yaptı, Türkiye İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sakarya Valiliği’ni etiketleyerek, “Mardin’den Sakarya’ya çalışmak için gelen mevsimlik tarım emekçilerine, kucağında bebeği olan kadınlara darp… Bu görüntüleri izledikten sonra adli soruşturma başlatacak mısınız?” ifadelerini kullandı

HDP: Açıklama yapacağız

Halkların Demokratik Partisi, Sakarya’da yaşanan olayla ilgili sosyal medya da bir açıklama yaptı. “Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı, ayrımcı, alçakça linç girişimi neticesinde yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Linç girişiminde dahiliyeti olanları ve linç kültürünü besleyen anlayışı esefle kınıyoruz” denilen açıklamada HDP’nin konuyla ilgili Cumartesi günü bir basın toplantısı düzenleyerek bilgilendirme yapacağı belirtildi.

Valilik açıklama yaptı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sakarya valiliği ise ilgili videonun kim tarafından ne zaman çekildiği ve video da yaşanan olay hakkında herhangi bir bilgilerinin olmadığını iddia etti.

  • Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:
    Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır.
  •  Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.
  •  Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikayet bulunmamaktadır.

Olay nerede yaşanmış araştırılıyor

Valilik yaptığı açıklamada olayın Sakarya’da yaşanıp yaşanmadığı bilgisine sahip olmadığını belirtirken; Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye’nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tesbiti ile ilgili de Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur, denildi.


Etiketler: 593 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir