Sabancı Vakfından Suruç’a 1000 kitap

sabanci-vakfi-kitap

Suruç köylerinde ki çocuklara kitabı sevdirmek isteyen iki öğretmene Sabancı topluluğundan 1.000 kitap hediye geldi.

Öğretmen Nusrettin Biçer ve Abdulkadir Korkmaz’ın “Okumak Yolda Olmaktır” isimli projeleri Sabancı Vakfı’nın her yıl düzenlediği Fark Yaratanlar Programı 11. Sezonunda Fark yaratan proje seçildi. Projeyi desteklemek adına Sabancı topluluğu çalışanları projeye 1.000 kitap hediye edilerek desteklendi.

Öğretmenlerin Azmi

Sabancı topluluğu 1,000 kitap hediye etti

Suruç ilçesinde iki öğretmenin hazırladığı “Okumak Yolda Olmaktır” projesi Sabancı Vakfı tarafından Fark Yaratan Proje olarak seçildi. Projenin amacı Suruç’un köylerini gezerek çocuklara kitabı sevdirmektir. Projeye destek olarak da Sabancı Topluluğu çalışanları da 8 Eylül Unesco dünya okuma-yazma günü nedeni projeye 1,000 kitap hediye etti.
Suruçlu köy çocuklarına kitap ulaştıracak, okumayı sevdirecek olan proje Öğretmen Nusrettin Biçer ve Abdulkadir Korkmaz’ın çabalarıyla hayata geçiriliyor. Proje Suruç ilçesindeki köylere kitap ulaştırmak amacıyla iki haftada bir köyleri ziyaret edecek.

İlham Kaynağı, Eşekli Kütüphaneci

“Okumak Yolda Olmaktır” projesi, 1950’li yıllarda eşek sırtında köylere kitap götüren ve “Eşekli Kütüphaneci” olarak bilenen Mustafa Güzelgöz’ün hikayesinden ilham alan iki sınıf öğretmeni tarafından başlatıldı. İkinci el bir minibüsü gezici kütüphaneye dönüştürerek Şanlıurfa’nın köylerini ziyaret eden öğretmenler, projeleri ile çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Düzenli olarak 8 köye ulaşan gezici kütüphane, çocukları sadece kitaplarla değil, kukla, bilim ve sanat atölyesi gibi etkinliklerle de buluşturuyor. Köyleri iki haftada bir tekrar ziyaret ederek çocuklardaki kitap okuma alışkanlığını pekiştirmeyi hedefleyen ve çocukların gelişimlerini takip eden öğretmenler, ilerleyen dönemlerde daha fazla sayıda gönüllü öğretmen ile Suruç’taki tüm köy okullarına ulaşmak istiyor.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü; Destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Proje mimarı iki öğretmene teşekkür eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan: Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 11. sezon Fark Yaratanlarından biri olan ‘Okumak Yolda Olmaktır’ projesi ile çocukların gelişimi için yola çıkan çok değerli iki öğretmene destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Sabancı Vakfı olarak kurulduğumuz günden bugüne toplumsal gelişmenin sağlanması için eğitimde fırsat eşitliğinin olmazsa olmaz olduğu inancıyla hareket ediyoruz. Bir toplumun kalkınmasında öğretmenlere kilit rol düşüyor. Dokunduğu hayatları değiştiren, dönüştüren ve geliştiren öğretmenler var olduğu sürece toplumun da güçleneceğine gönülden inanıyoruz. Bu inançla, sınıf öğretmenleri Nusrettin Biçer ve Abdulkadir Korkmaz’ın Şanlıurfa’da köy köy gezerek, ikinci el bir minibüsü gezici kütüphaneye dönüştürüp çocuklara ulaşmaları ve onların hayatlarına dokunmaları bizlere umut aşılıyor. Kitap okumak her çocuğun hakkıdır düşüncesiyle biz de UNESCO Dünya Okuma-Yazma Günü’nde Fark Yaratanımız seçilen öğretmenlere kitap bağışı ile destek olmak istedik. Bu projeyi Sabancı Topluluğu çalışanlarına duyurmamızla birlikte 1 hafta gibi çok kısa bir sürede 1.000 kitap toplanmasının mutluluğunu yaşadık. ‘Okumak Yolda Olmaktır’ projesinin daha fazla insana ulaşmasını, kitap sevgisini aşılamak için gösterdikleri yoğun çabanın başkalarına da ilham olmasını diliyoruz” dedi.

#SabancıVakfi

Suruç


Etiketler: 590 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir