Mustafa Kaplan

Nedir siyaset?..

by | Leave a comment

Dün söylediklerini; bugün inkar mı etmektir? Veyahut”Dün dündü; bugün de bugün” diyerek pişkinliğini en tepeye mi taşımaktır? Yahut verilen sözleri başa geçince tutmamak mıdır, veya unutturmaya mı çalışmaktır, sahi nedir gerçekten?

Halk içinde ikici’lik oluşmasına zemin mı hazırlamaktır yoksa?..
Nedir gerçekten çözemiyorum..!

Ha bakın! O yukarıda arz ettiğim”Dün dündü”Sözü varya!.. Şöyle olsaydı faydalı bulunabilirdi belki. Yani,dündeki geri kalmışlığın,proplemlerin, sıkıntıların, işsizliğin,geçinememenin bugünkü mecrada çözümüyle ilgili müsbet bir yapılanması söz konusu olsaydı,o zaman bu söz siyasi literatürde bir değer olarak ibretlik manada hafızalarda yer almış olacaktı..!

Siyaset, seçimlerde oyunu kazandığı vatandaşları unutup,vad edilenleri yapmamak değildir.

Oysa tanımına baktığın zaman, tüm bunlardan uzak, salt güzel bir ahlak üzerinde intişar eden, halkının refah seviyesini en yüksek düzeyde tutarak, ülkesini zirveye çıkarmak için müthiş bir performans sergilemektır anladığım kadarıyla…Tamam, siyasettin kurnazlıktan beslendiğine herkes gibi bende katılıyorum, olması da gerekendir aslında;ama bunun diplomatik platformlarda tahakkuk edileni makbuldür.

Siyaset, seyislik,yani at bakımı ve at yönetmek sözcüğüne istinaden devlet yönetmekle özdeşleşen, kökeni Arapça olan bir kavramdır.

Atın her halükarda performans göstermesi,yine atın her türlü bakımını üstlenen kişinin bu konudaki çabalarına bağlıdır.

At ne kadar iyi bakılsa, ondan istenilenler o düzeyde bir gelişim arz eder.


Etiketler: 144 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir