[avatar user="recepfirat" size="150" ]

Modern Kölelik

by | Leave a comment

Sevgili okuyucular, Modern kölelik tabiri, tehdit, şiddet, zorlama, hile, gücün suistimal edilmesi gibi nedenlerle kişilerin istismar edildikleri duruma karşı koyamaması ve mevcut durumlarını öğretilmiş ve öğrenilmiş çaresizlikle birlikte  terk edemediği günümüz dünyasında işçilerin kendi sınıf  bilincinde olmadığı işçi olmanın  adıdır.

Modern Kölelik
Ben çok kısaca ŞanlıUrfa da  fabrika ortamlarında işçi psikolojisine değinmek istiyorum. fabrika ortamlarında  genellikle “her an işten çıkarılabilirim” diye düşünülür. Bu tehdit Demokles’in kılıcı gibi sürekli başınızın üzerinde sallanır. Merdivenaltı işyerlerinde ise daha da sinmiş bir psikolojiyle karşı karşıya kalırsınız: “İyi çalışmazsam patron paramı vermeyebilir”. Bir de patronların işçileri darp ettiği, izbe fabrikalar vardır. Bu üçü daha çok sigorta olmayan, kuralsız yerlerdir.

Bir de daha büyük  fabrikalar vardır ki buralarda aslında yasalara uygun çalışılır. Ama burada da başka sorunlar karşımıza çıkar. Markalara çalışan büyük tezgahlar bir büyük patron olur ve onun altında patroncuklar vardır. Buralarda da işçiler tek başlarına bir şey yapamayacaklarını kısa sürede fark ederler zaten.

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar


Etiketler: 690 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir