Köy okulundan Avrupa projesine katılım

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Bostancılar Köyü İlkokulunda görev yapan Türkçe öğretmeni Didem Genç, Avrupa birliği ülkelerinin kültürlerini tanıtmak için kurulan e-twinning projesi ile Suruç ilçesinin kültürünü tanıtıyor.

Suruç ilçesinde Bostancılar ilköğretim okulunda görev yapan Türkçe öğretmeni Didem Genç, Suruç’un kültürünü tanıtmak ve öğrencilerin interneti faydalı bir şekilde kullanması için Avrupa ülkelerinde güçlü olarak kullanılan e-twinning projesine katılım sağladı.

Kültür Sahnesi Çocukların isimli projesi ile E-Twinnnig projesine öğrencilerini dâhil eden Öğretmen Genç; “Bu proje ile İnterneti faydalı kullanmayı öğrettik. Ayrıca Suruç’un kültürü, tarihi, yöresel yemekleri, doğal güzelliklerini ortak okullara aktarma imkânı bulduk. Ne yazık ki, içinde bulunduğumuz Pandemi döneminde öğrencilerin İnternet bağımlılığı arttı. Teknolojinin yararlı bir şekilde kullanımını arttırmak amacıyla bu projeyi geliştirdik. Avrupa’dan 2 ortak ve Türkiye’den 10 ortakla bu projeyi yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Kültür Sahnesi Çocukların isimli proje kardeş ülke Azerbaycan ile ortaklaşa yürütülürken, Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir “İlçemizde bu ve buna benzer 15 tane projeyi başarılı bir şekilde yürütüyoruz.” diyerek ekleme yaptı.

eTwinning nedir?
eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır. 2005 yılında Avrupa Komisyonunun öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor programi olan Erasmus+’a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir.

 


Etiketler: 378 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir