İlk okul mezunu annenin ilk kitabı raflarda

Çocukluğu köyde geçmiş çok okumak istemesine rağmen okuma fırsat bulamayan ev hanımı Şahinder Öncü FIRAT’ın ilk kitabı olan KELEBEKLERİN ÇIRPINIŞI Altın Meşale Yayınları’nda çıktı.

İlkokul mezunu ve üç çocuk annesi olduğunu vurgulayan FIRAT, “Eğitime ve bilgiye karşı olan ilgimden dolayı bu romanı yazmaya karar verdim. Haksızlıklara ve cehalete karşı sessizce savaş açtım.” dedi.

16 yaşında yazmaya karar verdiğini ama okula gidemediğim için herkesten gizli geceleri kitabını yazdığını vurgulayan Fırat; “Aydınlanıp kararan televizyon ışığında yorgun argın uykudan çalarak kırık bir kalem parçasıyla abisimin eski defterlerine yazardım üç yıl boyunca çok zor şartlarda yazdım ama iyi ki vazgeçmemiş iyi ki yazmışım.” dedi.

Günümüz kızlarının daha şanslı olduğunu vurgulayan Fırat, Yakın zamana kadar cehaletten dolayı kız çocuklarının ikinci planda tutulduğunu, özellikle okuma haklarının engellendiğini bunu da ilk kitabım olan Kelebeklerin Çırpınışı adlı romanında vurguladım.” dedi.

Eşi inşaatta çalışan ve çok zor şartlarda kitabını çıkaran FIRAT: “Cehalete karşı açtığım bu sesiz savaşta yanımda olup en büyük destekçim olduğu için Editör Sayın Mustafa COŞKUN hocama sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Altın Meşale Yayınları Genel Yayın Yönetmeni ve Editör Mustafa COŞKUN: “Kitabın konusu bölgedeki kızların sesine ses olmuş. Bölgenin yakın zamandaki yapısını yansıtan kitapta kızların geleneklere rağmen okuma mücadelesini vurgulamaktadır. Kızların okuma mücadelesinin özellikle bir kadın yazar tarafından dile getirilmesi daha da anlamlı oluyor.”

En çok Doğan CÜCELOĞLU’ndan etkilendiğini vurgulayan FIRAT’: “Kitap okuma konusunda anne babalar çocuklara rol model olmak zorunda. Ben de okuyarak çocuklarıma örnek oluyorum. Fırsat buldukça okuyorum ama yazmayı da seviyorum.” dedi.

Başka kitaplar da yazmayı düşünen FIRAT: “Okula gidemedim ama yazmaktan hiç vazgeçmedim. İkinci romanım hazır. Ayrıca henüz basamadığımız şiir kitabım da var. Üçüncü romanı yazmaya başladım. inşallah yazmaya devam ederim. Ayrıca yazdıklarımı kitap haline getirmek için ciddi desteğe ihtiyacımız var.” dedi.


Etiketler: 694 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir