[avatar user="siyarkendirci" size="150" ]

Ev fiyatları ne olacak?

by | Leave a comment

Türkiye de konut fiyatları normal seyrindeyken devlet kendi eli ile uçurdu.  Pandemi sürecinde insanlar işlerini kaybetmiş ekmek bulamıyorlar, devletin halka sunduğu yardım paketi içerisinde konut kredisi ve uçak biletlerinde indirim vardı.  Aradan bir hafta geçti uçak seferleri durduruldu konuş ise tarihin zirvesini gördü.

Konut kredisi lafı duyulduğu gibi bir yıldır 100 Bin TL müşteri bulamayan ev, ilanlarda fiyatı iki katına çıkardı.  Burada iki noktaya dikkat kesilmek lazım. 1. Devlet bu krediyi aslında kime çıkardı? 2. Ev sahipleri, Müteahhitler yâda zenginler hepinizin gözü paradan kör olmuş.

 

TUİK verilerine göre, Pandemi sürecinde yani Nisan, Mayıs aylarında konut satışları tarihi düşüşü gördü.  Bu aylarda 50bin adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam ise Türkiye gibi betona yatırım yapan bir ülkenin ekonomisine büyük zarar verir. Düşünün inşaat sektörü satış yapamadığı için üretim de yapamıyor, buna bağlı olarak bankalar da hem inşaat sektörüne hem ev almak isteyene kredi veremez. Haliyle pamuk ipliğine bağlı ekonomi kopar gider.

Kredi kararı açıklandıktan sonra Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında satılan ev sayısı 4 katına çıktı yani aylık 200bin adet ev satıldı. Ta ki banka kredi musluğunu kesene kadar. 230bin âdete kadar çıkan konut satışları Eylül ayında 130bine kadar düştü. Ekim ve sonra ki istatistikler daha gelmedi bekliyoruz.

Peki, ne demek bu istatistikler. Şunu diyor. Kredi ile ev satışı 4 katına çıktı ama kredi bitti ev alan da bitti. Geçen yıl eylül ayına oranla %6,2 ev satışları düşmüş.

Yakın gelecekte hükümet istemeye istemeye kredileri yükseltecektir bunun nedeni ise döviz kurunu baskılamak ve ekonomiyi kontrol altında tutmak. Bu nedenle ev satışları daha da düşecektir. Kredi düştü diye canavarca fiyat yükseltenlerin elinde kalacak o evler.

Canavar gibi diyorum çünkü bu kan emiciliğidir. Fakir 30 yıl para biriktirip ev almak isterken fakirin ekmeğine göz koyanlar kendi ekmeklerinden olacaklar. Batacaklar. O evler ellerinde kalacak.

Gelelim Urfa özeline.

Ortasında insan pisliğinin aktığı bir deresi olan ve ülke ekonomisine hiçbir faydası olmayan canım memleketimde de canavarlar iş başındaydı. Maşukta 20 Taksit ödedikleri giriş katı evi 134 bin TL fiyat ile satmaya çalıştılar.  Bilen bilir TOKİ evleri ayrıca taksitleri de var. Hal böyle olunca o evlerde ellerinde patladı.  İnsanların iş bulmadığı için mevsimlik işçi olarak başka kentlere gittiği Şanlıurfa’da kira ve konut fiyatları Dünyanın en güzel kentleri arasında yer alan Alanya, İstanbul’u bile geçmiş durumda.

 

iyisi mi, Kira yardımı yapılan Suriyeli mültecilere beni kiracı yaptı o canavarlar.

Toplarsak, insanlar ev alacağı yerde parasını dolara altına yatırdılar. Bu da doların yükselmesini sağladı. Dolar, Altın yükselmesi ile devlet de kredi oranlarını yükseltmeye başladı ki ekonomiyi kontrol altına almak, Dolar, Altın almak yerine vatandaşı bankalara vadeli para yatırmaya yöneltti.

Ekim, Kasım, Aralık aylarında o evler tarihin en düşük satış oranlarına düşecek, müttehitler de o konut stokunu mecburi satacakları için ev fiyatları düşecektir.

Konutların satışları azalması ile de ekonomi yine alarm verecek ve yine dış borçlanmaya gideceğiz. Bir iki gün evvel Dünya bankası 120 ülkeyi kapsayan ayrıntılı bir istatistik yayınladı. Bu istatistiklere göre 120 ülke arasında en çok borcu olan 6. Ülke Türkiye’dir. Yani çok borçluyuz yani daha borçlanacağız yani daha aç kalacak bu millet.


Etiketler: 1273 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir