Düğünlere yasak geldi!

İçişleri bakanlığı 81 ilin valiliğine Düğün genelgesi gönderdi. Genelge içeriği bakımından düğünleri kısıtlıyor. Peki, genelgenin içeriği nedir?

Genelgeye göre göre virüsün yoğun olarak görüldüğü 14 ilde düğünlere kısıtlama geliyor. Genelge de yer alan bu illerde Şanlıurfa, Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Van ve Yozgat’ta sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere yarından itibaren yasaklanıyor.
Düğünler yasak, nikahlar 1 saat içinde bitecek
Sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinlikler yasaklanırken, Nikah törenleri için 1 saatlik zaman sınırı getirildi.

Düğün yemeklerine yasak geldi

Bir saat süre sınırı olan düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi yasaklandı. Ayrıca her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması yasaklandı. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi temas gerektiren faaliyetlere de yasak getirildi.
65 yaş üstü yaşlılar ve 15 yaşından küçük çocukların eğer gelin yada damadın 1. Yada 2. derece yakını değillerse düğünlere katılmaları yasaklandı.

Hapis cezası

Listede yer alan 14 ilde gerçekleştirilecek olan süreli düğünlere valilik tarafından bir kamu görevlisi görevlendirilerek denetim sağlayacak. Kurallara riayet etmeyen misafirlere 2 aya kadar hafif hapis ve 100 liradan 500 liraya kadar hafif para cezası verilecek. Ayrıca genelgede “Aykırılık durumunda göre” ibaresinde ise Türk Ceza Kanununun 195 maddesine işaret ediliyor.

Türk Ceza Kanununun 195. Madde ne diyor?

Türk Ceza Kanununun 195. Maddesinde 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörür, ilgili madde şu şekildedir.
Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 


Etiketler: 582 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir