”Aziz Sancar Bilim Ödülü”

”Aziz Sancar Bilim Ödülü” verilecek

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar adına bilim ödülü oluşturdu. 

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Ödül Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Buna göre, yaptığı çalışmalarla sağlık bilim ve teknolojilerine uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş yaşayan bilim insanlarına ”TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü” verilecek.

Aynı kişi bu ödüle en fazla üç kez başvurabilecek ya da aday gösterilebilecek. 

TÜBİTAK ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Bilim veya Hizmet Ödülü alan bilim insanları, üniversite rektörlükleri, bilimsel ve teknolojik alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurum/ kuruluşlarınca bu ödüle aday gösterilebilecek. 

Bu ödül her yıl en fazla iki kişiye verilebilecek. Ödülün iki kişiye verilmesi halinde toplam ödül miktarı adaylar arasında eşit olarak paylaştırılır. Bu durumda ödül alanlar eşdeğer sayılacak. TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü miktarı toplam 100 bin lira olarak belirlendi.  Diğer ödüller

Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı tarafından verilmesi planlanan diğer ödüller de şöyle:

-TÜSEB Hizmet Ödülü: Her yıl bir kişiye verilecek. Ödül miktarı 50 bin lira olacak. 

-TÜSEB Teşvik Ödülü: Her yıl en fazla beş kişiye verilecek. Ödül miktarı kişi başına 30 bin lira olarak belirlendi. 

TÜSEB, ayrıca bütçesinde ayrılan ödenek miktarını aşmamak üzere ”Bilimsel Eser Teşvik Ödülü”, ”Özel Ödül”, ”Sağlık Teknolojileri Prestij Ödülü” ve ”Yarışma Ödülleri” de verebilecek. 


Etiketler: 112 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.