Volkswagen’den işten çıkarmalar

Reuters haber ajansına bilgi veren Alman otomotiv firmasından kimi kaynaklar, yakın zamanda yaklaşık 4 bin işçinin işine son vereceklerini belirti.
Şirket içerisinde çok ciddi işten çıkarma dalgası yaşanacağını ve bundan 1956 ile 1960 doğumlu yaklaşık 4 bin işçinin etkileneceği belirtildi.
Reuters’a konuşan kaynaklar, Volkswagen’in birçok çalışanına erken ve kısmi emeklilik teklif edeceğini ve bu sebeple 500 milyon euro (4.48 milyar TL) harcanacağını açıkladı.

İşe alımlar yapılmıyor

Reuters’a konuşan iki farklı kaynak 120 binden fazla insanın çalıştığı 6 fabrikadan 4 bin kişinin işten çıkarılacağını söyledi. Alman gazetesi Handelsblatt da daha önce yaklaşık 5 bin kişinin şirketle ilişiğinin kesileceğini öne sürmüştü.

Volkswagen konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, bir süredir Tesla gibi bir şirket olmak istediğinin sinyalini veriyordu. Volkswagen, sadece otomotiv şirketi olmaktan çok Tesla gibi bir teknoloji şirketi olmak için kolları sıvamıştı. Volkswagen, 2021 yılının sonuna kadar işe alımı durdurma kararı almış ve sadece elektrikli otomobiller, dijitalleşme ve akü teknolojileri konusunda eleman alımına karar kılmıştı.


Etiketler: 135 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir