[avatar user="habermerkezi" size="150" ]

Tevekkül

by | Leave a comment

Yaşama Arzunuzu öyle bir şahlandırın ki; onun rüzgârından bu koronavirüsün tozu bile kalmasın.
Ve aklınıza balığın içinde Hz Yunus peygamberin o meşhur“…Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn (zâlimîne).”
Anlamı: “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” duasını okuyun ve kendinizi tevekkül ‘ün kollarındaki rahatlığa bırakın. Eğer hakkınızda Allah katında kesilmiş bir hüküm yoksa ne yaşansa yaşansın size bir şey olmayacaktır.
Allah’ın belirlediği gün zaman ve saat ibresi asla ve asla şaşmaz. Her şey onun ilmi tasarrufunda cereyan eder. Hayyû-Kayyumdur. Kullarını kollayıp gözetir. Gerekli anlarda bir teeddübü (edeplendirme) gerekli kılabilir.
Her bela addedileninin bela değil; Rahmet deryasından kıyıya vuran dalgalar olduğunu sükunet hasıl olduğunda çekileceklerini derin bir tefekkür sonucu telakki ederek, tıpkı İbrahim Hakkı hazretleri’nin; “Hak şerlerî  hayr eyler,
Arif anı seyr eyler
Sen sanma ki gayr eyler
Mevla görelim neyler
Neyler’se güzel eyler “dediği gibi demek lazımdır.
İnfiale mahal vermeden olayların seyrini sağlam bir iman çerçevesinde değerlendirerek, bir tahlil yapma cihetine gitmenin bizi müspet bir mecrada cpsikolojik rahatlığa kavuşturacağına inanıyorum.
Korku ve endişelerimizin; yaşam kalitesindeki düşüşte menfi katkıları göz ardı edilemeyecek kadar önem arz eder. Bunlardan dan kaçıp, kurtulmanın yolu; tevekkül denizinde, mantık gemisiyle gerçekleştireceğiniz bir yolculuk sonucunda, yine aklınızın limanına demir atmaktan geçer.
Allah her türlü musibete karşı sabır ihsan eylesin!..

Etiketler: 548 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir