[avatar user="gulsumatik" size="150" ]

Şenocak ve Filenin sultanları

by | Leave a comment

Sadece bir kez telefonda konuştuk.

2016 yılında hain darbe girişimi sonrasında, Samsun’daki dini oluşumların FETÖ’nün etkin olduğu yıllarda maruz kaldıkları baskılara ilişkin yaptığım bir haber sırasında…

Konuştuğum dini gruplar içerisinde Alevi temsilcileri ve Protestan Kilisesi de vardı.

Bu görüşme sonrasında, kendisine yakın kişilerden, benimle ‘kadın’ olduğum için ‘yüz yüze’ değil telefonla görüştüğünü öğrendiğimde bir hayli şaşırmıştım.

Ne yalan söyleyeyim, bu gerekçeyi daha önce bilseydim telefonla bile olsa bu söyleşiyi gerçekleştirmezdim.

İhsan Şenocak‘tan bahsediyorum.

Hani şu bir iki gündür, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda başarısına kendi twitter hesabında yazdığı, kadınlarının yerinin oyun alanları olmadığını savunan, Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde faaliyet gösteren İFAM’cı Şenocak’tan.

Aslında İhsan Şenocak’ın bu türden kadınları hedef alan söylemleri hiç de öyle yeni değil.

Şenocak, karma eğitimi zinaya yaklaştıran bir yol olarak gördüğünü, otobüse tramvaya kadın-erkek binilmesini de bu türden davranışlar olarak gördüğünü de zikrediyordu.

Sadece bunlar mı? İslami bir çalışma olsa bile kadınların erkekler ile aynı mekanda çalışamayacağını, etek-ceket ya da pantolon-ceket ile sokağa çıkan kadının haram işlediğini de birçok kez dile getirmişti zaten.

Hatta bir paylaşımında, ‘Pantolon giyip okula giden kızlar cehennemliktir’ deyince infial yaratmış, Samsun’daki Diyanet’e bağlı Aşık Kutlu Eğitim Merkezi’ndeki görevinden soruşturmayla el çektirilmiş, Sinop’a sürülünce de istifa etmek zorunda kalmıştı.

Şenocak’ın; “9 yaşındaki kız çocukları çarşafa girmelidir”, “pantolon giyip okula giden kızlar cehennemliktir” gibi fetvaları da birçok kesimi ayağa kaldırmaya yetmişti.

İhsan Şenocak’ın başında bulunduğu İFAM ise, geçtiğimiz yıllarda 118 öğrencinin yedikleri yemekten zehirlenmesiyle gündeme geldi de para cezasıyla kurtardılar.

Şimdi de anlaşılan İhsan Şenocak’ı, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki başarısı rahatsız etmiş.

Ne diyor; “İslamın kızı! Sen oyun alanlarının değil, imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edebin sultanısın; sen ‘burnunu göstermekten utanan’ anaların evladısın…”

Herkes Türkiye’yi gururlandıran Filenin Sultanları’nı kutlarken, bizim Şenocak yine kadınların formalarına takılmış yine.

Malum şortla salona çıktılar ya.

Bu sözlerine gelen tepkiler üzerine de, ‘ifademde tek cümlelik hakaret yok’ sözlerimi eleştirenleri dava edeceğim diye bir de tehdit etmiş aklınca.

Kendisi oyun alanındaki kadınların, ‘imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edep’ten yoksun olduğunu ima ederken hakaret etmiyormuş da, bu sözlere tepki gösterenler hakaret ediyorlarmış.

Şenocak’ın sürekli kadınları hedef alan sözleri Diyanet’in raporlarına kadar girmiş durumda.

2019 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu’na bağlı İnanç ve Dinî Oluşumlar Komisyonu’nun koordinasyonunda hazırlandığı belirtilen 226 sayfalık “Türkiye’deki Dinî-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dinî-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dinî Akımlar” başlıklı raporda Şenocak’a ayrı bir başlık açılmış, dini hassasiyetleri gündeme getirirken kullandığı üslubun ‘maksadını aşan ifadeler’, ‘hoş olmayan ayrıntılı tasvirler’ içerdiğinin altı çiziliyor.

Şenocak hakkında o raporda yer alan tespitlerden bazıları bakın şöyle:

“Özellikle kadın, cinsellik ve aile gibi konularda toplum tarafından yadırganabilecek söylemlere sahiptir. Şenocak’ın dar ve abartılı bir Ehl-i Sünnet yorumunu savunduğu görülmüştür. Şenocak’ın kitleleri etkileyen, onları heyecana ve coşkuya sevk eden duygusal, kimi zaman da ayrıştırıcı ve gençleri kışkırtıcı özellikte bir dil kullanmayı benimsediği müşahade edilmiştir.”

Yani devlet bile biliyor yani Şenocak’ın ‘kışkırtıcı dili’ni.

Bu adamın neden kafayı sadece kadınlara taktığını ben tahmin edebiliyorum da asıl üzüldüğüm; bu ayrıştırıcı, kışkırtıcı dili ciddi ciddi dinleyip, yaşamını karanlık bir odanın içine hapsedenlerin olması.

Üstelik küçücük yavruları da bu karanlığa mahkum etmeleri.

Yine de umutluyum. Neyse ki ‘Filenin Sultanları’nın, bütün smaçları, tam da bu zihniyetin suratında patladı!

Harikasınız kızlar. Türkiye sizinle gurur duyuyor!


Etiketler: 832 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir