Mahmut Çökmez

Şanlıurfa ve Personel seçme yöntemi

/ by | Leave a comment

Şanlıurfa ilimizin en önemli sorunlarından bir tanesi işsizliktir. Aslında sadece Şanlıurfa’nın değil, bugün Türkiye’nin her yerinde yaşanan en önemli sorun maalesef işsizlik olmuştur. Türkiye’de son yıllarda artan işsizlik ordusunda artık diplomalı üniversiteliler de önemli bir yer tutmaktadır. Ancak işin tuhaf yanı, üniversiteden yeni mezun olmuş bir bireyin iş ararken karşılaştığı “tecrübeli” iş ilanı olmaktadır. Bu olayın farklı bir yönünü izah etmektedir. Başka bir yazıda bu konuya ayrıca yer vermek gerekir. Burada belirtmek istediğim konu, Şanlıurfalı işverenlerin eleman alırken neredeyse her yerde karşılaştığımız “BAYAN ELEMAN ARANIYOR” tarzındaki iş ilanlarıdır.

Bayanların iş sektöründe çalışmalarını desteklemekle birlikte, bölgemizde neredeyse her iş ilanı için bayan eleman aranıyor olması çoğu kişi için farklı şekilde algılanmaktadır. Gerek sosyal medya üzerinden gerekse de İŞKUR iş ilanlarına bakıldığında her yerde bayanlara yönelik iş ilanı bulunmakta. Ancak işverenlerin unuttukları bir durum var; “bir erkeği işe aldıklarında aynı zamanda büyük bir aileye ekonomik anlamda destek verdikleridir”. Elbette bayanlar da aile ekonomisine katkı sunmakta ve onların da çalışma hakları vardır. Şimdiden yanlış anlaşılmak istemem, ancak koskoca bir ilde her iş ilanının bayanlara yönelik olması, erkekler açısından ciddi bir işsizlik sorununu beraberinde getirmektedir.

Başka bir durum da, bayanlara yönelik iş ilanlarında istenen niteliklerle erkeklere yönelik ilanlarda istenen nitelikler arasında dağlar kadar farkın olmasıdır. Bayanlara yönelik iş ilanlarında genel olarak sadece bilgisayar kullanımının yeterli görünmesi belirtilirken, sıra erkeklere gelince neredeyse uzaya gitme şartının aranması çok bariz bir şekilde komik olarak görünmektedir. İş ilanında bay-bayan diye belirtiliyor ama aradığınız zaman önceliğimiz bayan cevabını alıyorsunuz. Bu tür ilanlar için tavsiyem siz de sadece “bayan” şartı ekleyin. Boşuna erkeklere umut falan vermeyin.

Aslında burada belirttiğim ciddi bir sorun. Yazıyı okuyan bayanlar veya kimi erkeklere bayanlara yönelik önyargılı olduğumu düşünebilir. Ancak dediğim gibi, bu şekilde anlaşılmasını istemiyorum. Çünkü Şanlıurfa genelinde şu an onbinlerce erkek her gün iş aramakta ama iş bulamamakta. Olaya bu açıdan bakılması taraftarıyım. Yoksa kastettiğim bayanların evlerinde oturması değildir. Bu durumu özellikle belirtiyorum çünkü ilk bakışta böyle algılanması muhtemeldir.

Kısacası belirtmek gerekirse; sevgili işverenler lütfen cinsiyet ayrımı yapmayın. İşe alım yapacağınız kişinin cinsiyetine göre değil, liyakatine göre alımları yapınız. Duruma sadece kendi açınızdan bakmayın, bir de oluşan işsizler ordusu açısından bakınız. Unutmayın ki işe alacağınız her bir birey sadece kendisinin değil, bir ailenin yükünü omuzlarında taşımaktadır. Sevgilerimle…


Etiketler: 774 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.