Merkez bankası başkanından Bitcoin açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı online bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” dedi.

Kripto varlıklar, TCMB’nin 30 Nisan’da yönetmeliğe girecek “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”i kapsamında ödeme amaçlı kullanılamayacak.

Şahap Kavcıoğlu, bugünkü etkinlikte kendisine yöneltilen, “Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

“Güvene zarar verme potansiyeline sahiptir”

Kripto paraların, bu elektronik ortam başta olmak üzere ödeme alanında kullanılan yöntem ve araçlara duyulan “güvene zarar verebileceği” belirtildi.

Kendi dijital merkez bankası parasını geliştiren TCMB, bunun için yaptığı altyapı çalışmalarını yıl sonuna dek tamamlamış olacak.

“Ekosisteme getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil”

Ödeme aracı olmasının yanında, genel olarak kripto varlıklar hakkında konuşan Kavcıoğlu, “Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil.” açıklamasında bulundu. İlgili kurumların, kripto varlıklara yönelik çalışmaları sürdürdüğü belirtildi.

“Bizim getirdiğimiz düzenlemenin temel amacı, bu alandaki çalışmalar belirli bir olgunluğa erişinceye kadar, kripto varlıkların ödemeler alanında yol açabileceği muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla, ödemeler alanında kullanılmamasına yöneliktir.”


Etiketler: 244 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir