Çiftçinin fıstık ağaçları söküldü

Çiftçinin fıstık ağaçları söküldü Urfa Haber

Devlet Su İşleri (DSİ)’nin tahliye kanalı açmak için mevcut dere yataklarını genişletmesi yerine yeni tahliye kanalları açması ve bunun sonucunda birçok fıstık ağacının sökülmesine çiftçiler tepkilerine neden oldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2015 yılında sulamaya açılan ve Türkiye’nin en önemli ovalarından biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Suruç ovasında taban suları yükselince tahliye kanalı açmaya başladı. Açılan tahliye kanalarının yanlış yapıldığını belirten Gölen köyü çiftçilerinden Selami Coşkun, ”Mevcut dere yatakları dururken DSİ drenaj için yeni kanal açması ve 40 yıllık fıstık ağaçlarımızı sökmesi anlamsız.  Yüzlerce fıstık ağacımız boş yere sökülüyor.” dedi.

“Boş yer varken yetişmiş fıstıklarımızın sökülmesine anlam veremiyoruz” diyen Hazal Coşkun,”Tek gelir kaynağımızın sökülmesiyle perişan olduk.” derken köy sakinlerinden  Yusuf Çoşkun ise “Tarlamızın yarısı gitti çok mağdur olduk.  İki tarafımızda kepçeler fıstık ağaçlarımızı söküyorlar. ”  diye tepkisini dile getirdi.

Şanlıurfa web tasarım

Etiket: , , , , 262 okunma
Tarih: 19 Temmuz 2020 Google News
Yazar: Çiftçinin fıstık ağaçları söküldü Yazarın resmi Haber Merkezi