Avrupa Süper Ligi çöktü

Avrupa Süper Ligi’nin kurucusu Andrea Agnelli, projenin öldüğünü kabul etti.

12 futbol takımı lige katılmayı kabul etmişti ancak 6 İngiliz takımının tamamı geri çekilince, proje de çöktü.

Süper Lig kurucusu ve Juventus Başkanı Andrea Agnelli yaptığı açıklamada, 6 İngiliz takımı çekildikten sonra ligin devam edemeyeceğini söyledi. Ancak Agnelli, geri kalan kulüplerle projenin bir şekilde devam edebileceğine inanıyor göründü.

12 takımdan geriye şimdilik Real Madrid, Barcelona, ve Juventus kaldı. Çekilen çekilene

Inter ve Atletico Madrid’den sonra AC Milan da bugün bir açıklama yaparak, Süper Lig projesinden vaz geçtiğini açıkladı.

Avrupa’nın 12 kalbur üstü takımının Pazar günü yaptığı açıklamayla gün yüzüne çıkan Avrupa Süper Ligi oluşturma projesi böylece darmadağın oldu. 

Projede yer almak isteyen altı İngiliz kulübü de dün projeden ayrıldıklarını açıklamıştı.

İngiltere’den Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham, İspanya’dan Barselona, Real Madrid, Atletico Madrid ve İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus ile başlayan macera, futbol dünyasında başlayan muhalefet, yönetici kurumların yaptırım tehditleri ve Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın gerekirse yasa çıkararak İngiliz takımlarının projeye katılmasını engelleme duyurusundan sonra sona erdi.

Milan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dünya çapındaki taraftarlar için mümkün olan en iyi Avrupa turnuvasını oluşturmak ve Kulübün ve taraftarlarımızın çıkarlarını korumak amacıyla Süper Lig’e katılma davetini kabul etmiştik. Değişiklik kolay olmuyor ancak ilerlemek için evrim gerekiyor ve Avrupa futbolunun yapısı da zaman içinde gelişti ve değişti” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Ancak Süper Lig konusunda dünyanın her tarafından taraftarların sesleri ve kaygıları yüksek ve net çıktı. Kulübümüz, bu şahane sporu sevenlerin fikrine saygılıdır.”

Milan’dan önce de Inter projeden çekildiğini açıklamıştı. İtalyan Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina, bugün sabah saatlerinde İtalyan takımlarını proje konusunda uyarmıştı. JP Morgan da taraftarların hışmına uğradı

Amerikan JP Morgan Bankası, Avrupa Süper Ligi projesini 4 milyar dolarlık krediyle desteklediği gerekçesiyle futbolseverlerin hışmına uğradı.

Çok sayıda futbolsever ve taraftar, Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımlarda JP Morgan’ı boykot etmeye çağırdı.

 Bir taraftar, “Bankanız @jpmorgan ise paranızı başka bir yere yatırın” derken, bir diğeri de “#SuperLigue’e hayır deyin” paylaşımı yaptı.

Taraftarlar, Avrupa Süper Lig maçlarını yayınlayacağını öne sürdükleri Amazon ve ESPN’yi de protesto etti.

Bir Twitter kullanıcısı, “Tüm futbolculara: Süper Lig gelirse, kullanacakları TV kanallarını seçmeyin: Para kazanamazlarsa JP Morgan ve bu açgözlü kulüpler yakında motivasyonlarını kaybedeceklerdir” diye yazdı.

Avrupa Süper Ligi’nin yayın hakları ESPN ya da Amazon Prime gibi medya kuruluşları için muhtemelen NFL’ye (Amerikan Futbol Ligi) eşdeğer seviyede önemli bir gelir kaynağı olabilirdi.

Amazon, “taraftarların kaygılarını anladığını ve paylaştığını” belirterek, yeni ligle ilgili hiçbir görüşmede yar almadığını kaydetti.

JP Morgan ise Süper Lig’e verdiği destekle ilgili yorumda bulunmadı.


Etiketler: 223 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir