Yükseköğretim kapısı açıldı

Otizm ve benzeri ağır bedensel engelleri nedeniyle özel eğitim veren kurumlara devam ederek  orta eğitim diploması alan bireylere yüksek öğretim kurumlarının kapısı açıldı. 

Bu durumdaki bireylerin aldığı diplomalar mesleki eğitim kurumları diplomasıyla eş değerde kabul edilecek. 

”Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 

Değişiklikle, yönetmeliğin ”Özel eğitim ihtiyacı olan bireyler için açılan ortaöğretim kurumları” başlıklı maddede, bu kurumlardan alınan diplomanın ”yüksek öğrenime devam etme” hakkı sağlamayacağını ilişkin cümle metinden çıkarıldı. 

Bu kapsamda, diplomada yer alan ifade de ”Bu diploma, bireylerin herhangi bir işte istihdam edilmesi durumunda özel eğitim diploması, bireylerin meslek meslek lisesi mezunlarına tanınan özlük haklarından yararlanmalarını sağlar” şeklinde yeniden düzenlendi. Önceki diploma formatında ”Bu diploma yüksek öğretime devam etme hakkı sağlamaz” ifadesi yer alıyordu. 

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği otizm, ağır düzeyde zihinsel engelli veya ağır düzeyde bedensel engelleri nedeniyle özel eğitim ihtiyacı olan bireylere sunulacak eğitim ve öğretim hizmetlerine ilişkin düzenlemeler içeriyor. 


Etiketler: 174 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir