Yanlış bilgi virüs salgınını besliyor

Korona virüs sıcakta ölür mü?

Sağlık bakanlığının açıklamaları ile virüsün en fazla yayıldığı ve yayılma ortamı bulduğu il olan şanlıurfa da tedbirsizlik ve virüsün sacak havalarda öldüğü gibi yanlış bilgiler virüsün yayılımını hızlandırıyor.

Sıcaklar Virüsü öldürür gibi yanlış bilgiler dolayı vaka sayısının giderek arttığı Şanlıurfa’da Virüs en çok sosyal mesafesiz , maskesiz iş, arkadaş, ev, taziye,ziyaret ve piknik gibi ortamlarda daha çabuk bulaşıtırğı öğrenildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, son günlerde korona virüs salgını nedeniyle Şanlıurfa’da artan vakalarlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erkuş, vatandaşın normalleşme ile birlikte rehavete kapıldıklarını söyledi.  Erkuş,”Pandeminin başlangıcından itibaren Şanlıurfa genelinden 3 bin civarında karantina tedbiri uyguladığımız ev vardı. Son 14 günden yoğunlaşma ve 1500 civarında evimiz şuan karantina tedbiri uygulamasında, Pozitif vakaların olduğu, sosyal mesafenin olmadığı, yakın temasların olduğu evler karantinada. Pandemi başlangıcından kredi yurtlar kurumu ile milli eğitim yurtlarını izolasyon kapsamında aktif kullandık ve kullanıyoruz. Şuanda aktif olarak 200 civarında vatandaşımız bulaş kaynağı olması, ailesine, sevdiklerine ve çevresine bulaştırmaması için takip ettiğimiz vakamız var.” dedi

Sağlık müdürü Erkuş, “Bu virüs bize en çok sevdiklerimizden, korunaksız beraber olduğumuz eşimizden, dostumuzdan, annemizden, babamızdan, çocuklarımızdan ve kardeşlerimizden bulaşıyor,sokaktan geçen vatandaştan belki az bulaşıyor ama korunaksız sosyal mesafeye uymadığımız, maskemizi çıkardığımız iş ortamında, arkadaş ortamında, ev ortamında kalabalık ortamlarda, taziyelerde, pikniklerde mesire alanlarında, bağ evlerinde, cenazelerde, düğünlerde ve nişan gibi kalabalık ortamlarda kurallara riayet etmezsek virüs çok çabuk bulaşıyor ve daha çabuk yayılıyor.”  şeklinde konuştu.

Vatandaşlar ise tedbirlere riayet edilmediği için sosyal mesafe kuralı önemsenmiyor, maske takılmıyor, ev , taziye ve arkadaş ziyaretlerinden dolayı salgın çok oluyor. bizlerin bunlara dikkat etmemiz lazım yoksa vaka giderek artar dediler.


Etiketler: 527 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir