Virüs tokalaşma geleneğini bitirdi!

kurban-bayrami-cubuk-tokalasma.jpg

Koronavirüs günlerinde kurban bayramında kesilme üzere kurban alırken tokalaşma geleneği bitiyor. Virüs korkusunun hakim olduğu bugünlerde  satıcı ile alıcı bir metre uzunluğundaki çubuklarla tokalaşıyor.

Covid-19 Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok alışkanlıklarımızı unutturuyor. Her yıl Kurban bayramlarında rastladığımız o tokalaşma ve yakın mesafe pazarlık görüntüleri artık göremiyoruz. Kurbanlık alırken tokalaşmak bitti, artık satıcı ile alıcı bir metre uzunluğundaki çubuklarla tokalaşmak zorunda.

Belediyenin sıkı tedbirler uyguladığı Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarlarından olan Şanlıurfa hayvan pazarında virüs tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kuralına mümkün mertebe riayet edilirken, pazarda gelenek haline gelen el sıkışma virüs korkusuyla yerini uzun çubukla tokalaşmaya bıraktı.

Besiciler tarafından küçükbaş kurbanlıklar bin ile 2 bin 500 TL arasında, Büyükbaşlar ise 5 bin ile 14 bin TL arasında satışa sunuluyor.

Kurbanlıkların geçen yıla oranla düşük olduğunu ifade eden Besiciler, “Bu senenin hayvan fiyatları düşüktür, zarardayız. Yani getirisi ile götürüsü birbirini karşılamıyor. Küçükbaş hayvanların fiyatları ortalama bin ile bin 400 lira arasıdır,Sosyal mesafeyi koruyoruz. Maskemizi takmışız. İnsanlar bilinçli, tokalaşma yok şuan herhangi bir sıkıntı yok” diye konuştular.

Besiciler, “Küçükbaş kurbanlıkların canlı hayvan kilo fiyatı 25 TL civarı. Bahar aylarında aldığımız bu kilo fiyatı 27 lira civarıydı. Salgından dolayı daha düşük fiyata satıyoruz. Bir hayvanın fiyatı şuan ortalama 1500 ile 1800 TL arasında değişiyor. Korona virüs nedeniyle alınan tedbirlere uyuyoruz ama tam olarak kendimizi koruyamıyoruz. Belediye bize sabahlar maske dağıtıyor ama kalabalıktan dolayı sosyal mesafeyi koruyamıyoruz” ifadelerini ettiler


Etiketler: 462 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir