Virüs ile mücadelede yerinde karar dönemi. Yerinde karar nedir?

Virüs ile mücadelede yerinde karar dönemi. Yerinde karar nedir? Urfa Haber

Koronavirüs ile mücadele de Türkiye “Yerinde karar” uygulamasına geçiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre “Yerinde karar” dönemine geçiyoruz” dedi.

Peki yerinde karar uygulaması nedir? Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu salgın yönetiminde ‘Yerinde Karar’ döneminin detaylarını anlattı.

“Koronavirüsün ülkelerimizin farklı illerinde hatta bazı illerde, ilçeler düzeyinde farklı yoğunlukta olması nedeniyle kısıtlamaların okullar dahil toplumsal hayatı koronavirüsün ildeki sayısına göre değerlendirmesi üzerine kurulu bir yaklaşım. Hız ya da bir orana göre yapılacaktır. İl başına yüz binde ya da milyonda vaka üzerinden bir hesaplama yapılacak. Her il kendi özelliğiyle değerlendirilecek. İllerdeki hastalık yüküne göre önlemler değişebilecek. Yerinde Karar uygulaması ile önlemler farklılık gösterecek. Bir haftalık hesaplamalar dahilinde bu yaklaşımlar yapılacak.”

 

Şanlıurfa web tasarım

Etiket: , 64 okunma
Tarih: 17 Şubat 2021 Google News
Yazar: Virüs ile mücadelede yerinde karar dönemi. Yerinde karar nedir? Yazarın resmi Haber Merkezi