Viranşehir’de öğretmenlere yazılım eğitimi verilecek

Şanlıurfa’da Viranşehir Belediyesi tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan proje başvurusu onaylanması ile ilçede hizmet veren öğretmenlere yönelik yazılım ve kodlama eğitim verilecek.

 

Proje hakkında açıklama yapan Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, “Yeni nesli yetiştirecek olan öğretmenler olacağından öncelikle öğretmenlerimizin bu eğitimi alması, ardından almış olduğu desteği ve bilgi birikimini öğrencilerine aktarması gerekmektedir.” derken proje kapsamında Viranşehir Kültür ve Sanat Merkezinde ilçede hizmet veren öğretmenlere eğitim verileceği öğrenildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortaklaşa yapılacak proje hakkında Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci yaptığı açıklamasında; ”Günümüzde çok büyük bir ivme kazanan teknoloji, baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam etmektedir. Ülkemizin de bu teknolojiden geri kalmaması için yenilikçi teknolojilerini geliştirecek neslini yetiştirmesi gerekmektedir. Bu yeni nesli yetiştirecek olan öğretmenler olacağından öncelikle öğretmenlerimizin bu eğitimi alması, ardından almış olduğu desteği ve bilgi birikimini öğrencilerine aktarması gerekmektedir. Bilgisayar teknolojisinde, tümleşik devre geliştirilmiş bu sayede çok yaygın olarak çok küçük boyutlarda üretilebilen mikroişlemciler, bilimsel araştırmaların ve giderek günlük yaşamın ayrılmaz parçaları haline gelmişlerdir. Eğitim, Otomasyon, robotlar, bilgisayar teknolojisinin yaşantımızın her aşamasına soktuğu ürünler olmuşlardır. Günümüzde para bile artık sanal ortama geçmiş harcamalar internet ortamından sanal olarak yapılabilmektedir. Özellikle tüm dünyanın sorunu olarak kabul edilen ve Aralık 2020 tarihinden itibaren gerek ekonomik gerek sağlık yönünden tüm dünyayı etkileyen covid-19 salgını bilişim teknolojileri konusundaki eğitimlerin önemini bir kez daha hatırlatmıştır. Ülkemiz savunma sanayilerine de çok fazla yatırım yatmaktadır, ancak ne yazık ki donanımların çalıştırılması noktasında yazılım bakımından dışarıya bağımlılığımız bulunmaktadır. Bu alt yapıların, yazılımların yerli olarak yapılması, programlanması ve üretilmesi ancak yerli yazılımcılarımızın çoğalması ve küçük yaşlarda bu eğitimlere ulaşabilmesi ile mümkündür. Bu yöndeki arayışlar ve çalışmalar teknolojik gelişmeleri tetikleyecek tüm sektörlerdeki verimliliği artıracaktır. Viranşehir Belediyemiz ve bölgemizde Hizmet veren Karacadağ Kalkınma ajansı iş birliği ile sunulacak eğitim ile Sanayi ve teknolojimizin dünya ekonomisi içindeki payının artırılabilmesi için bu eğitimlerin gerçekleştirilmesi verimli üretimi artıracak ülkemize yüksek katma değer payı sağlayacaktır. “İfadelerini kullandı.

 


Etiketler: 413 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir