Viranşehir imar sorunu çözüldü

Viranşehir imar sorunu çözüldü

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde belediyenin imar planına yapılan itiraz başvuru neticesinde imar planı mahkemece durdurulmuştu, Belediyenin itirazları sonucu imar planının iptal kararı iptal edildi.

2016 yılında DSİ Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Viranşehir İlçesinin imar planının iptali için mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme başvuruyu değerlendirerek imar planının durdurulmasına karar vermişti. Bu durumda ilçede imara açılan birçok alan imar planı dışında kalarak tüm gayrimenkullerin tapu üzerinde arsa olarak görünmeye başlanmıştı.

Viranşehir Belediye başkanı Salih Ekinci’nin 2019 yılında İmar Müdürü Mehmet Nuri Çiftçi’ye sorunun çözülmesi yönünde talimat vermesi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan görüşme ve müzakereler neticesinde iptal edilen Viranşehir imar planının tekrar yürürlüğe girmesini sağladı.

Başta DSİ, Tarım İl Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Toprak Koruma Kurulu, Devlet Demir Yolları olmak üzere ilgili kurumlardan olumlu görüş yazıları alınmasıyla 2 Bin 850 hektarlık Viranşehir İlçesinin yeni imarı için olunlu karar alındı.

OY BİRLİĞİYLE KARARA BAĞLANDI

Şanlıurfa vali yardımcısı Metin Esen başkanlığında İl Toprak Koruma Kurulu Toplantısı yapıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mahmut Kırıkçı başta olmak üzere diğer kurul üyeleri, Viranşehir’in 16 merkez mahallesini kapsayan imar düzenlemesine oy birliğiyle karara bağlanıp yürürlüğü girmesine dair karar verdi.

 

Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci,
Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci,

Alınan karardan ötürü memnuniyetini belirten Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci imar planının tekrar yürürlüğe girmesinde emeği geçen kurul üyelerine tek tek teşekkür ederek Viranşehir’imize hayırlı olsun dedi.
Başkan Ekinci; Viranşehir’imize hayırlı olsun

Başkan Ekinci yaptığı açıklamada, ”Yeni konut alanları yapılmıyordu, tapu sorunu yaşanıyordu, ev hayali kurmak isteyenler kredi çekemiyorlardı. Belediye Başkanı olarak Viranşehir’in en büyük sorunu olan bu imar planı için 1 yıldır mücadele verdim. Allah’a çok şükür bu sorun çözülüyor. Viranşehir’e ve Viranşehirlilere hayırlı olsun” dedi.

 


Etiketler: 1713 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir