Vali Erin, “Böyle anılmak istemiyoruz”

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Valilikte yapılan toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,  Şanlıurfa için bir ay önceki durumla kıyaslandığında bugünkü durumun beklenilen seviyede olmadığını, hastanede tedavi altına alınan, yoğun bakımda tedavi gören ve hayatını kaybeden vatandaş sayısında artış olduğunu açıkladı.

Kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte vaka sayılarının bölge illerde olduğu gibi Şanlıurfa’da da hızla arttığını kaydeden Vali Erin, yeni dönemde kısıtlamaların hafifletildiğini ancak alınması gereken tedbirlere vatandaşların daha sıkı uyması gerektiğinin önemin değindi.

 

Böyle anılmak istemiyoruz

Vali Erin, “Tüm vatandaşlarımıza önemle duyuracağımız şey şudur: Yaptırım uygulamaları devam ediyor. Ancak işin başından itibaren söylediğimiz, çok basit kurallara uymak suretiyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmayalım. Ceza yazmak, belli bir noktaya kadar çözüm olabilir. Ama her gün polisin, jandarma ve zabıta ekibinin sokak sokak dolaşarak maske takmayan, sosyal mesafeye dikkat etmeyen, iş yerleri için belirtilen kuralları yerine getirmeyenlere her gün ceza yazdığı bir durumla karşılaşmak ve böyle anılmak da istemiyoruz. Buna rağmen idari yaptırım uygulamaları bağlamında Şanlıurfa, 81 il içerisinde en fazla idari yaptırıma başvuran illerin başında geliyor. Sorumluluk ve yükümlülük elbette kamu kurum kuruluşlarındadır. Ancak yeni dönemde hep birlikte bu sorumluluğun gereğini herkesin yerine getirmesi gereken bir süreçteyiz. İş yerlerini kapatmak, sanayi iş yerlerinin faaliyetlerini kısıtlamak, sanayicimizin ticaretini durdurmak niyetinde değiliz. Alacağımız tedbirlerle bir taraftan işlerimize devam ederken öbür taraftan da uymamız gereken kurallara riayet ederek bunu birlikte yürütebiliriz.” dedi.

 

Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmaması, maske takılması, sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesi, kalabalık ortamlarda bulunulmaması gibi kuralların halen geçerli olduğunu vurgulayan Vali Erin, esnaf ve tezgahtarlar için getirilen hijyen ve temizlik kurallarının da mutlaka uyulması gereken şartlar olduğunu ifade ederek, “Kurallara uyarsak, en fazla koronavirüs vakasının yaşandığı, en fazla yoğun bakım hastasının olduğu, en fazla can kaybının yaşandığı il sıralamasından çıkabiliriz. Aynı şekilde düğün ve benzeri etkinliklerde de alınan tedbirlere riayet edilmesini istirham ediyoruz. Vatandaşlarımızın sevinçlerini acıya dönüştürmemeleri için lütfen bu kurallara uysunlar. Vatandaşlarımızın bu hassasiyeti göstereceğinden hiç şüphem yok.” dedi.

 


Etiketler: 529 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir