Urfa’da Koronavirüs’den 100 kişi öldü!

Urfa'da Koronavirüs'den 100 kişi öldü!

Şanlıurfa valisi Abdullah Erin yaptığı açıklamada Şanlıurfa ve bağlı ilçelerde şuana kadar Koronavirüs den vefat edenlerin sayısının 100 olduğunu açıkladı.

Vali Erin’in açıklamalarından satır başları

  • Şimdiye kadar 100 vatandaşımızı Koronavirüs nedeni ile kaybettik
  • Bin 987 ev ile kırsaldaki 20 köyde karantina tedbirlerinin uygulanıyor
  • Salgınının ilk gününden itibaren vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendirdik
  • Resmi rakamlara itibar edin, söylentilere değil
  • Haziran ayından bu yana vaka sayısı yükselişte
  • Türkiye’de en fazla ceza yazılan kentlerin başında Şanlıurfa’nın geliyor
  • Son 3 günlük ortalamalara göre Şanlıurfa en fazla vaka artan iller arasında
  • Yoğun bakımdaki hasta sayısının Elli kişi.

En çok virüs vakasının göründüğü ilçeler Şanlıurfa merkez ilçeleri olan Karaköprü ve Haliliye ilçeleri olurken, şu an karantina altında 2.000’e yakın ev ve 20 köy olduğu Vali Erin tarafından açıklandı.

Vali Erin, Valilik toplantı salonunda gazetecilere yaptığı açıklamada,  Covid-19 salgınının ilk gününden itibaren vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendirdiklerini ve bunu yapmaya devam ettiklerini ifade etti.

Türkiye’de en fazla ceza yazılan kentlerin başında Şanlıurfa’nın geldiğinin altını çizen Vali Erin, “Bu övünülecek bir şey değildir. Arzu edilen ve beklenen bütün vatandaşlarımızın ve esnafın kurallara riayet etmesi idari yaptırım ve cezayla karşı karşıya kalmamasıdır. Bütün uyarılara, hatırlatmalara ve tavsiyelere rağmen kurallara riayet etmeyen kendisinden vazgeçip, yanı başındakini komşusunu toplumun diğer bireylerinin sağlığını tehdit eden vatandaşlara yönelikte hem idari hem adli işlemleri işin başından itibaren uyguladık. Sadece emniyet ve jandarma birimlerimiz bugüne kadar uyguladığı toplam ceza miktarı 31 milyon 801 bin 366 Türk lirasıdır. Bu idari para cezası 30 bin civarında vatandaşa uygulandı. Her günde devam ediyor.”

“Vakaların %90’ı Taziye, düğün…”

Şehirde virüs vaka sayılarının ana kaynaklarının taziye, nişan ve bağ evlerindeki toplu yemeklerden kaynaklandığını aktaran Erin, açıklamaları şu şekilde devam etti:

“Vakaların yüzde 90’ı bu tür etkinliklerden kaynaklanıyor. Şehir merkezinde yayılım yoğun olarak alışveriş merkezleri ve çarşılardan. Biz taziye evlerini kapattık, bütün uyarılarımıza rağmen evlerde taziyelerin devam ettiğini görüyoruz, oralara gelen gidenin çok kişiye bulaştırdığına dair örnekleri var. Kontrolsüz önlem alınmadan yapılan düğünlerde bu bulaşımın ana kaynakları. Taziyemizi eskisi gibi yapmayacağız, sıra gecemizi eskisi gibi yapmayacağız. Eskisi gibi elimizi kolumuzu sallayıp dolaşmayacağız.”

Yaklaşan Kurban Bayramı için de uyarılarda bulunan Erin, bayramlaşmaların ziyaret yerine telefonla yapılmasını istedi.


Etiketler: 449 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir