Urfa biberi çiftçiyi üzdü

Urfa biberi çiftçiyi üzdü Urfa Haber

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Aybastı köyünde Urfa biberi yetiştiriciliği yapan çiftçi Müslüm Özkan, DSİ su rotasyonu nedeni ile istediği verimi alamadıklarını dile getirdi.

DSİ’nin rotasyon politikası nedeni ile ürünün istediği miktarda su veremediklerini ve buna sebep olarak ürünün veriminin düşük olduğunu iddia eden çiftçi, “Tüccarların da İsotu düşük fiyattan almaları bizi mağdur etti” dedi.

Hasadı yapılan Urfa biberinin tüccarların fiyat politikası nedeni ile satmayarak kuruttuğunu söyleyen çiftçi Özkan, kurutulan Biberi sattıklarında zararlarının çıkarıp çıkaramayacakları konusunda kaygılandıklarını belirti.

Çiftçiliği bırakmak zorunda kalıyoruz

Özkan, “Bin bir tür emeklerle çocuklarımızın geleceğini ve ailemizin geçimini sağlamak için yıllardır yaptığımız çiftçiliği bırakmak zorunda kalıyoruz.

Bu yıl ekimini yaptığımız Urfa isotunun da istediğimiz verimi alamadığımız gibi fiyatların düşük olması ve istediğimiz verimi alamadığımızdan dolayı zarar ettik, hiçbir devlet yetkilisi de yardımcı olmuyor, daha fazla zarar etmemek için biberleri kurutamaya karar verdik” dedi

 

Şanlıurfa web tasarım

Etiket: , , , 963 okunma
Tarih: 8 Eylül 2020 Google News
Yazar: Urfa biberi çiftçiyi üzdü Yazarın resmi Haber Merkezi