Türkiye’ye yaptırım içerek yasayı onayladılar

Amerika’da temsilciler meclisi Rus S-400 savunma sistemleri nedeni ile Türkiye’ye yaptırımı zorunlu kılan yasayı onayladı.
İçerisinde Türkiye’ye yaptırımlarımı zorunlu kılan bir maddenin yer aldığı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı Temsilciler Meclisi’nde ezici çoğunlukla kabul edildi.
740 milyar dolarlıklık savunma harcama yetkisi veren tasarıya, 335 üye kabul oyu verirken, 78 üye ise ret oyu kullandı.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komtesi Başkanı olan Demokrat Adam Smith, “Bugün bu meclisin iki partisi de ABD haklına önemli bir mesaj gönderdi: Askerlerimiz ve ulusal güvenliğimiz siyasetten daha önemlidir” diye konuştu.

Söz Senatoda

Temsilciler meclisinden geçen tasarının yürürlüğe girmesi için Amerikan Senatosundan da geçmesi lazım. Senatoya gelen tasarı, Temsilciler meclisinde olduğu gibi üçte ikiden fazla çoğunlukla kabul edilirse mevcut başkan Donald Trump’ın yasayı veto etme hakkı olmayacak.

Trump, Veto edeceğim

Ocak ayında görevini Joe Biden’a devredecek olan mevcut başkan Trump, tasarı önüne gelirse veto edeceğini açıklamıştı. Ancak birçok Kongre üyesi, tasarı Senato’yu da Temsilciler Meclisi’nde olduğu gibi ezici çoğunlukla geçerse Trump’ın veto kararı üzerinde tekrar durabileceğini düşünüyor.
Tasarı, Rusya’nın Kuzey Akım 2 projesi sebebiyle uygulanan yaptırımların da genişletilmesini öngörüyor. Bu kapsamda projede ismi geçen teknik sertifikasyon ve sigorta şirketlerine de yaptırım uygulanabilecek.
Bloomberg’in aktardığına göre Kongre üyeleri, geçen haftalarda yapılan görüşmelerde Türkiye’ye S-400 alımına karşı bir hamlede bulunulmamasına karşı yaptırımları tasarıya dahil etmeye karar verdi. ABD yasaları, normal şartlarda S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele) yaptırımları uygulanmasını zorunlu kılıyordu.

 


Etiketler: 406 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir