[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Tedbir ve taktir

/ by | Leave a comment

Dünya şu an global bir tatil süreci yaşıyor…

Mahiyetini henüz çözemedikleri bir virüs üzerinde günlerdir kafa patlatan bilim adamlarının, başka çıkar yol bulamadıkları bu basit yöntemin işe yarayıp yaramayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz İnşallah!

Gözle dahi görünmeyen bir virüsün insanoğlunu nasıl bir acziyetle karşı karşıya getirdiğine dair bu ibret tablosunu görüp ders çıkarmamak akla bir hakaret gibi geliyor.

Bu virüsün; şu an, statüleri ne olursa olsun, herkesi tek bir kategoride değerlendirmeye tabi tutulmasına müvvekel bir unsur olma özelliğini taşıması, bir hikmet-î İlahiyi gün gibi gözler önüne seriyor.

İnsanoğlu, menfi olaylar karşısında korku ve panik yerine; derin bir sükûneti varît kılarak, akıl’cıl bir yaklaşımda bulunursa,emin olun söz konusu tehlikeyi minimize eder, hatta etkisini yok denilecek bir seviyenin altına düşürebilir.

Unutulmamalı ki; tehâvuş ve tevâhüm, aklî düzene olumsuz etkileri olan unsurlardır. Bu süreçte kişi veya kişilerin, beyinsel savunma mekanizmasının devre dışı olması kaçınılmaz boyuta gelir. Böyle olunca çözüme giden yolda tıkanmış olur.

Gece yatağınızda uyumadan önce, kapınızın, veya evinizin herhangi bir yerinde sarkan bir ipi; birden Yılan sanıp panik olmanız durumunda, anlık ta olsa sağlıklı düşünmek gibi bir yeteneğiniz dumura uğrayabiliyorsa; bunun yukarıdaki örnek için bir argüman teşkil edeceği kanaatindeyim

Gerek maddi gerek manevi, her tasarrufatın Allah’a ait olduğunu, tüm Hadiselerin birer hikmete istinat ettiğini sağlam bir iman penceresinden bakmamız işlerimizi daha kolaylaştırır.

Bu müspet bakışın; daha sağlıklı bir düşünceyle beraber, bir rahatlatmayı da söz konusu yapacağı söylense yeridir.

Bu şekilde çözüme giden yol; mantık taşlarıyla örülerek, istenen sonuç elde edilebilir.

Bazen aleyhimizde tezahür ettiğini sandığımız bir olayın, Allah’ın şefkat tokattı olduğunu telakki ederek, tıpkı bir annenin; hatta yapan çocuğuna edeplendirme babında atığı tokat gibidir.

Çocuk; annesinin bu muvakkat ve kısa ömürlü gazabından sonra yine onun şefkatli kollarına atılır…

Taktirle Tedbir, ayrılmaz ikilidir aslında… Her ne kadar birbirlerine zıt görünseler de; bu onların dost olmadıkları anlamına gelmez. İyi bir tedbir, iyi bir takdirin tecelli etmesine vesile olabilir…


Etiketler: 459 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir