Tecavüze uğradım diye not bıraktı, İ.E. hayatını kaybetti

Bu bir Utanç haberidir.

Tecavüze uğradım diye not bıraktı, İ.E. hayatını kaybetti. 15 Temmuz günü Batman’ın Beşiri ilçesinde 18 yaşında ki genç bir kadın intihar etti. Arkasında bıraktığı notta ise Uzman Çavuş M.O tarafından tecavüze uğradığı ve 4 gün boyunca alıkonulduğu yer aldı. İntihar eden genç kadın 33 gün yoğun bakımda ki yaşam savaşını bugün kaybetti.

Uzman Çavuş M.O tarafından 4 gün tutsak edildiği ve Tecavüze uğradığını iddia eden bir mektup arkasında bırakan 18 yaşında ki genç kadın 15 Temmuz günü intihar etti. Ağır yaralanan ve Siirt devlet hastanesine kaldırılan genç kadın 33 günlük hastanede ki yaşam mücadelesini kaybetti.

Mahkeme serbest bıraktı

Genç kadının ailesi intihar mektubu ile birlikte şahsı şikayet etti. Gözaltına alınan M.O(24) ifadesinde genç kadın ile herhangi bir cinsel beraberlik yaşamadığını ileri sürdü. Siirt nöbetçi sulh ceza mahkemesince adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken dosyaya için gizlilik kararı verildi.

Baba Fuat E., 3 gündür hastanede kızlarını göremediğini ve bu sabah hastane yönetiminin kendilerine İ’nin hayatını kaybettiğini bildirdiğini söyledi. Baba Fuat E. İ’nin otopsi işlemlerinden sonra toprağa verileceğini söyledi

Acılı baba Fuat E., istismar edildikten sonra intihara sürüklenen kızının yaşadıklarıyla ilgili, “Uzman çavuş Musa O., birkaç ay kızımla telefonla konuşuyormuş. ‘Ben uzman çavuşum, devlet adamıyım, resmi bir adamım, ayda 13-14 bin TL maaşım var, bana güven, üçkağıtçı, dolandırıcı değilim’ diyerek ikna etmiş. Yanına almış. Musa O., kızımı yine uzman çavuş olan bir arkadaşının anahtarını alarak onun evine götürmüş. 2 gün boyunca onun evinde kalıyor” açıklamasında bulundu.

İntihardan bir hafta önce şikayet

Kızı intihar girişiminde bulunmadan 1 hafta önce savcılığa şikayette bulunduklarını vurgulayan baba Fuat E., “Kızım Musa O.’ye mesaj üstüne mesaj atıyor. Musa O., kızımın ‘Babama gittim, beni affeti, gel evlenelim’ mesajlarını almasına rağmen 4 gün boyunca cevap vermedi. 5. gün yani intihardan 1 hafta önce savcılığa geldik ve şikayet dilekçesi, ifade verdik. Ama kızım 2 defa annesine, ‘Benim hayatım kaymış, kimsenin yüzüne bakmam, kimse bu şekilde benimle evlenemez, ben bitmişim’ demiş. 2-3 gün düşünmüş, Musa O.’ye yazdığı uzun bir mektupta, ‘Sen niye bunu yaptın, bana ihanet ettin, beni tehdit ettin, benim tek bir çarem vardı, ya kendimi yada seni öldürecektim. Ben sana bir şey yapamadım, gücüm yok. Ben seni Allah’a havale ediyorum. Bu dünyada bana yaşam haramdır’ diye yazmış. Savcılığa teslim ettik” ifadelerinde bulundu.

Tecavüze uğradım diye not bıraktı, İ.E. hayatını kaybetti Tecavüze uğradım diye not bıraktı, İ.E. hayatını kaybetti

Baro açıklama yaptı

Batman Baro Başkanı Hamit Çakan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

Kadın kardeşimizin vefatı bizi üzdü. Öncesinde yaşanan istismar ve intihar olayı da zaten derinden sarsmıştı. Taciz ve cinsel saldırı iddiası varken şahsın tutuksuz yargılanıyor olması bizi incitti. İstismar olayı Siirt’te meydana geldiği için yetkili yer Siirt Savcılığı idi. Siirt Baro Başkanımız ile görüştük. Dosyaya müdahil oldular. Savcılık ile görüştüler, şahıs gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra hâkim tarafından serbest bırakıldı. Hem biz hem Siirt Barosu şahsın tutuklanması için başvurduk. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı da şahsın tutuklanmaması nedeniyle itirazda bulundu. Tüm bunlar ortadayken şahsın tutuksuz yargılanması üzücü. Bunun üstüne kadın kardeşimizin vefatı, üzüntümüzü daha da arttırdı. Siirt Baro Başkanımız ile görüştük. Vaka Siirt’te meydana gelmiş ama kadın kardeşimiz Batmanlıydı. Bu süreçten sonra da olayın takipçisi olacağız. Şüpheli hakkında gerekli tüm yaptırımların uygulanması için ne gerekiyorsa yapacağız. Hem Siirt hem Batman Barosu, olayın birebir takipçisi olacaktır. Olay nereye gidiyorsa gitsin, failin, şüphelinin peşini bırakmayacağız”


Etiketler: 956 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir