Suruç’ta yine su yok, toprakları yine kurak

Suruç ovasında yer alan yaklaşık 560 bin dekarlık arazinin sulanması ve tarıma tekrar kavuşturulması amacı Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2 milyarı aşkın bütçe ile Atatürk Baraj Gölü’nden su getirilerek Suruç’un 30 yıllık susuzluğu giderilmişti.  Yapımı biten Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi ilçe halkını sevindirmek bir yana DSİ’nin suyu bırakmadığı iddiası ile sürekli bir sitem konusu oldu.

Türkiye’nin en verimli topraklarından olan Suruç ovası yağmur yağmaması nedeni ile ekilen ekinler yeşermedi. Tarlasına tohumu eken, gübreleyen çiftçi yağmurun yağmadığını bununla beraber DSİ  ovaya su vermediğini bundan kaynaklı olarak ekinin yeşermediği belirtti. Komşu ilçe Harran’a su verildiğini belirten Marut köyünden Mustafa Aslan,”Yağmur yağmıyor, DSİ’de su vermiyor. Komşu  Harran’a su veren DSİ ne amaçla Suruç’a su vermediğini bilmiyorum” dedi.

Mustafa Yıldız isimli çiftçi ise “Çiftçiyim, bu sene yağmurların yağmamasından dolayı ekinlerimiz çıkmadı. Hersene DSİ suyu geç bırakıyordu bu sene ise hiç bırakmadı. Diğer ilçelere su verilirken Suruç ovasına su verilmedi. Eğer Suruç’a su verilmeyecekse bunu bilelim bizde ona göre artık ekmeyelim” dedi.

 

 


Etiketler: 283 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir