Suruçlu aşçı İngiltere’yi kendisine hayran bıraktı

Suruçlu aşçı İngiltere’yi kendisine hayran bıraktı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Şevra köyünden olan şef Faruk Yavuzel ve kardeşi Feridun Yavuzel, Yerleştikeri  İngiltere’de açtıkları Öz Urfa restoran ile İngilizlerin gönlünü fethettiler.

Suruçlu girişimci Yavuzel kardeşler, Cardiff şehrinde açtıkları Öz Urfa Restoran ismini kısa sürede şehre tanıttıkları gibi şehrin en iyi restoranları listelerine girmeyi başardılar. Türkiye’den bölgede giden vatandaşların vazgeçilmez uğrak yeri olan Öz Urfa, ayrıca Cardiff halkının en sevdiği mekanlardan biri oldu.

İngiliz halkının sevdiği Urfa yemeklerinin tanıtıldığı restoranın yemekleri için İngiltere kraliyet ailesi, İngiltere parlamenterleri ve birçok ünlü yıldız tarafından ziyaret edildi, yemekleri yenildi.

BBC tarafından sanatına özel bir yayın gerçekleştirilirken İngiliz kraliyet ailesi ve İngiltere parlamentosundan birçok siyasetçi Faruk Yavuzel’in ellerinden yemek yedi.

Cardiff yerel basını tarafından yapılan en iyi 50 restoran listesine her yıl giren Öz Urfa restoran 2018 yılında “Cardiff Property Awards” yemek ödülünü alarak başarısını tescilledi.

 

Biz Cardiff’te Urfa yemeklerini sevdirdik

Urfa Yaşam habere konuşan Şef Faruk Yavuzel, ”Cardiff halkı bizi bağrına bastı. En kötü günlerimizde yanımızda oldu. Yemek tadımızı, yemek sanatımızı çok beğendiler. Biz Cardiff’te Urfa yemeklerini sevdirdik. Yeri geldi yüzlerce restoran arasında yarışmada bizi birinci seçtiler. Suruç ve Cardiff kültürü burada iç içe yaşanıyor.” dedi.

 

İngiltere sokaklarında ciğer kokusu

Yemek sanatı ile Türkiye ve İngiltere de birçok ödül alan Şef Faruk Yavuzel, akşamları Urfa yöresine has bir tarzda ciğer kebabı yapıyor.  Her akşam restoranın ciğer kebabı için dolup taştığını dile getiren Yavuzel, “Dünya’nın öbür ucunda Urfalılar ne güzel yemek yapıyor dedirtiyoruz, bu bizi sevindiriyor” diyor.

cardif-halki-surucluyu-destekliyor

Polisin engellemeleri İngilizleri ayağa kaldırdı

İngiltere krallığına bağlı Galler ülkesinin başkenti Cardiff şehrinde Öz Urfa ismiyle restoran açan Suruçlu Faruk Yavuzel’in vizelerinin bakanlıkça yenilenmemesinden dolayı polis tarafından restoranın kapatılmaya zorlanmıştı. Başta BBC olmak üzere birçok uluslararası medyada kuruluşu ödüllü Restoranın kapatılması ile ilgili haber yapmıştı. Suruçlulara en büyük destek ise Cardiff halkından gelmişti. Kapatılan Restoranın önünde protesto eylemleri yapan Cardiff halkı hükumete geri adım attırıp Restoranın tekrar açılmasını sağlamıştı.
BBC Haber

Cardiff Haber


Etiketler: 1696 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir