Suruç’ta köy sular altında, köylü Kaymakamdan yardım bekliyor

suruc koy sular altınd

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Eskice köyünde DSİ’nin kanal açma çalışmaları kimi tarla sahiplerinin engellemelerine takılınca köy sular altında kaldı.

Suruç ilçesine bağlı Eskice köyü merkezi yer altı sularını yükselmesi ve yağan yağmurlar nedeni ile sular altında kaldı. Daha önce de sular altında kalan köyde DSİ tahliye kanalları açmak için devreye girmiş ve köye ulaşım sağlanan yol kenarlarında tahliye kanalı açmak için çalışma başlatmıştı.

Kazılacak tahliye kanallarının kendi tarlaları içinde yer alacak olması nedeni ile tarlalarının küçüleceğini belirten köylüler ise kanalların geçtiği yerler için herhangi bir ödeme alamadıkları için kendilerinin mağdur oldukları iddiası ile kanal çalışmalarına izin vermeyip çalışmaları durdurdu.

 

Su evlerin içine girdi

Kışın gelmesi ile yağan yağmurların köyde oluşturduğu su birikintilerinin köy içinde buluna evlere girdiğini belirten köylüler, evlerinde oturamadıklarını belirtirken, köyde yaşamın adeta durma noktasına geldiğini söylediler.

 

Köylü yardım istiyor

Tahliye kanallarının köye bağlı birkaç tarladan geçeceği için tarla sahiplerinin izin vermediğini buna karşın ise bütün köyün sular altında kaldığını belirten köylüler, köyün su altında kaldığını ve bütün köyün mağdur olduğunu belirtirken sorunun çözülmesi için Suruç ilçe kaymakamı Kenan Aktaş’tan sorunun çözülmesi için arabulucu olması çağrısında bulundular.


Etiketler: 1664 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir