Suruç Fen Lisesi öğrencileri TÜBİTAK yarışmasında 1. Oldu.

Suruç Fen Lisesi öğrencileri, teknoloji bağımlılığını kontrol etmeyi amaçlayan Mola isimli uygulama projesi ile TÜBITAK 2204 -A Lise öğrencileri Araştırma proje yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

 

“MOLA” mobil uygulamasıyla öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi hedefleniyor.

Teknoloji kullanımını kontrollü ve faydalı yönde etkilemeyi hedefleyen “MOLA” mobil uygulaması özellikle okul çağındaki çocukları ve gençleri hedeflemekte ve onlara teknolojik öz denetim alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor.

 

Öğrencilerin başarısını tebrik etmek üzerine makamına davet eden Suruç ilçe kaymakamı Kenan Aktaş, öğrencileri başarılarından dolayı tebrik ederken, bir cumhuriyet altını hediye ederek öğrencileri ödüllendirdi.

Kaymakam Aktaş; ‘’Türkiye’nin neresinde olursanız olun istekli, gayretli ve destek gördüğünüz takdirde başarı çok net bir şekilde geliyor. Bunu açık bir şekilde ifade etmemiz lazım. Her şeyden önce Başarının temel sebeplerinden birisi gayret. Gayret sonucunda bakınız ki ortaya konulan başarı ortada. Bilimde de birinci olacağız. Çevrecilikte, şehircilikte, altyapı da ve üstyapı da bütün hizmetlerde biz Suruç’u bir numara yapmak zorundayız ve yapacağız. Yeter ki birlik beraberliğimizi daim kılalım” dedi.

Öğrenciler Öğrenci Osman Gören, Muhammet Emre Bozkaya, Tuba Çınar konuşmaların ardından MOLA uygulaması ile ilgili sunum yaparken Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş öğrencileri Tam Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

 

Görüşmede Suruç Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir, Fen Lisesi Müdürü Muhittin Bozkaya ve Danışman öğretmen Rümeysa Kuzucu da hazır bulundu.

 

Suruç Fen Lisesi Psikoloji alanında, Bağımlılık ve Bağımlılıkla mücadele tematik alanında öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi projesi ile Türkiye geneli tüm resmi ve özel liseler arasından 1.4000 proje, 19.000 öğrenci ve 2615 okul arasından 12 kategoriden birinci seçilerek Türkiye Birincisi oldu.


Etiketler: 765 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir